Intel Arc A750, Nvidia'nın RTX3060 modelinden daha performanslı!

Intel Arc A750 ile sınırları zorlamaya geliyor. Firmanın düşük bütçeli kullanıcıları da memnun etmesi gereken yeni ekran kartı Nvidia'ya ciddi rakip olabilir. İşte detaylar.

Intel Arc A750, Nvidia'nın RTX3060 modelinden daha performanslı!

Intel, birinci sınıf özel grafik kartları serisini piyasaya sürdükçe, ilk testler de ortaya çıkmaya devam ediyor. Şirketin en son ki resmi testi, Nvidia'nın orta seviye GPU'suna karşı A750'nin oldukça güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Ancak hem diğer şirketler hem de AMD bu yılın ikinci yarısında yeni kartları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu da Intel'in yeni dişli rakiplerinin henüz sahada olmadığı anlamına geliyor.

Bu hafta Intel, birkaç popüler oyunda Nvidia'nın RTX 3060'ı ile ciddi bir şekilde karşılaştırdığı yaklaşmakta olan Arc A750 grafik kartının kısa bir değerlendirmesini yayınladı. Firma tarafından yapılan testlerde yeni kartların iyi performans göstermesi Nvidia için güçlü bir rakip olabileceğini gösteriyor.

Intel Arc A750 iyi performans sunuyor

Intel'in videosunda (aşağıda) test ettiği birincil oyun Cyberpunk 2077'di oldu, ancak aynı zamanda Control, F1 2021, Borderlands 3 ve Fortnite için de karşılaştırmalar yapıldı. Tüm karşılaştırmalar, A750'nin 3060'tan yaklaşık yüzde 15 daha iyi performans sergilediğini gösteriyor. Intel'in kartı, oyunlarda yüksek grafik ayarları kullanılarak 1440p'de Borderlands, Control ve Cyberpunk'ta saniyede yaklaşık 60 kareyi destekleyebiliyor. F1 ve Fortnite ise, 120 fps'nin üzerinde çok daha iyi çalışıyor.

Intel Arc ekran kartları Nvidia ile başa baş yarışabilecek!

Intel Arc A750 ile Nvidia RTX 3060 erkran kartı modellerinin oyun karşılaştırması

Ancak karşılaştırmada, Intel'in Nvidia ile asıl rekabet etmek istediği başka bir alan olan "görüntünün yeniden yapılandırılmasından" bahsedilmemiş. Borderlands dışındaki tüm test edilen oyunlar, Nvidia'nın DLSS'sini destekliyor ve bu da 3060'a çok daha yüksek kare hızları veriyor. Şu anda testlerdeki oyunların hiçbiri Intel'in XeSS'sini kullanmayı planlayan oyunlar listesinde görünmüyor. Yalnızca Cyberpunk ve F1, AMD FSR'yi destekliyor.

Diğer Arc GPU'lar da Nvidia'nın giriş seviyesi ve amiral gemisi kartlarıyla rekabet edecek şekilde ayarlandı, ancak bazı testler de bu kartlar hayal kırıklığı yaşattı. Resmi Intel A730M ve A770M testleri, onları RTX 3050 Ti ve 3060 ile aynı performansa yakın sonuçlar verdi. A770'in 3070 Ti ile eşleşmesi gerekiyordu, ancak Nisan ayında yapılan testler, muhtemelen eksik Intel sürücüleri nedeniyle belirgin şekilde daha kötü sonuçlar gösterdi. Geçen ay ki, erken yapılan A380 testleri ise daha da iç karartıcıydı.

Intel'in grafik kartları hala yalnızca Çin ve Güney Kore'de mevcut olsa da şirket, bu yaz sonunda diğer pazarlarda da piyasaya sürmeyi planlıyor. Nvidia ve AMD ise, bu yıl içinde yeni nesil GPU'ları piyasaya sürecek ve bu kartlar muhtemelen Intel'in ürünlerinden daha iyi performans göstereceklerdir.