Güncel

Intel, CES 2014’te giyilebilir teknoloji planlarını açıkladı

Intel CEO’su Brian Krzanich CES’te çığır açan yeni giyilebilir teknolojileri ve stratejik işbirliklerini açıkladı.

Intel, CES 2014’te giyilebilir teknoloji planlarını açıkladı

Intel CEO’su Brian Krzanich, Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2014’ün açılışında yaptığı konuşmada Intel’in mobil ve giyilebilir cihazlar alanında yeni ürün, girişim ve stratejik işbirlikleri hakkında bilgi verdi.

Krzanich konuşmasında teknolojinin yeniden şekillendirildiği bir dönemden geçtiğimize ve güvenliğin bütün cihazlar içinde gömülü olarak bulunamayacak kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Dünya, cihazlarla değil, teknolojinin insanlara yeni bir yarar ve değer sunacak şekilde yaşam tarzlarına entegre edilmesiyle tanımlanan bir döneme giriyor. Krzanich, bu yeni dönemi Intel’in bu yıl sunmaya başlayacağı kapsamlı ve sezgisel teknolojileri örnek vererek anlattı. Örneğin, Intel® RealSense™ teknolojisi adı verilen yeni bir donanım ve yazılım ailesiyle Intel tabanlı cihazlara insan duyuları ekleniyor.

 1389106900_krzanichkeynote1.jpg

“Intel Inside” Giyilebilir Cihazlar

Krzanich, Intel’in giyilebilir cihazlar alanında yaşanan yenilikleri hızlandırmak için çeşitli ürünleri ve girişimleri aktif şekilde takip ettiğini belirtti. Intel’in giyilebilir ürünler geliştirme konusunda yaşanan bu yeni evrime, tüketicilerin kullanımına hazır referans tasarım cihazları ve platformları yaratarak destek verdiğini söyledi.

Intel CEO’sunun sergilediği giyilebilir referans cihazlar arasında biyometrik ve fitness özellikli akıllı kulaklıklar, kullanıcı deneyimini daha sezgisel hale getirmek için her an kullanıma hazır olan ve mevcut avuçiçi bilgisayar teknolojileriyle entegre olabilen akıllı bir kulaklık ve akıllı bir kablosuz şarj istasyonu dikkat çekiyor.  

 1389106920_krzanichkeynote-headset.jpg

Intel’in yeni akıllı giyilebilir teknolojileri araştırmak ve pazara sunmak üzere lüks perakende zinciri Barneys New York, Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi veuluslararası tasarım evi ve küratörü Opening Ceremony ile stratejik işbirliği yaptığını da duyuran Krzanich, Intel’in yaratıcılığı ve yenilikçiliği teknolojiyle hızlandırmayı hedefleyen küresel girişimi “Make It Wearable”a da start verdi. Bu girişim kapsamında Intel, en akıllı ve en yaratıcı kişileri estetik, pil ömrü, güvenlik ve gizlilik gibi giyilebilir cihazların ve her geçen gün artan bilgisayarların yaygınlaşmasını etkileyen faktörler üzerinde düşünmeye davet ediyor. Toplam 1,3 milyon dolar nakit ödül yarışma kapsamında Intel, finalistlere yaratıcı hayallerini gerçekleştirme fırsatı vermek için sektörün önde gelen isimleri ile bağlantı kurmalarına da yardımcı olacak.

 1389106937_krzanichkeynote-edison.jpg

Intel, yenilikçi giyilebilir teknolojiler ya da farklı tasarımlara sahip küçük cihazlar yaratılmasına yardımcı olmak amacıyla erişilebilir fiyatlarla, düşük maliyetli giriş platformları da sunacak. Krzanich, bir SD kart içinde gelen, Intel® Quark teknolojisine dayanan Intel Edison adlı yeni küçük bilgisayarı duyurdu. Intel Edison, dahili kablosuz özellikler ile geliyor ve farklı işletim sistemlerini destekliyor. 2014 yazında pazara sunulacak olan Intel Edison, prototipinden üretimine kadar mucitlerin, girişimcilerin ve tüketici ürünü tasarımcılarının hızlı bir şekilde yenilik ve ürün geliştirmelerine olanak tanıyacak.

 

Krzanich, “Giyilebilir cihazlar bugün her yerde değil çünkü henüz gerçek ihtiyaçlara çözüm getirmiyorlar ve henüz yaşam tarzlarımızla bütünleşmiş değiller. Intel olarak biz, mühendislik alanındaki bu yenilikçilik konusunu ele almaya odaklanmış durumdayız. Hedefimiz, herhangi bir biçimde hesaplama yapan ve bağlantı kurabilen tüm cihazların, bunu en iyi Intel işlemci ile yapıyor olması” diye konuştu.

 

Artırılmış Veri ve Cihaz Güvenliği

Krzanich, dijital kimliklerin güvenliğinin sağlanmasının, mobil uygulama ve cihazlar günlük yaşamlarımızın daha büyük bir parçası haline geldikçe daha da karmaşıklaştığına dikkat çekti. Intel dijital dünyayı daha güvenli kılmak, mobil ve giyilebilir cihazlardaki gizli bilgilere yönelik tehditlerden bir adım önde olmak için çabalarını yoğunlaştırıyor.

Krzanich, Intel’in güvenlik kategorisindeki ürünlerini ve hizmetlerini içeren “Intel Security” markasını duyurdu ve bütün McAfee ürünlerinin zaman içerisinde Intel Security markasına geçiş yapmasını planladıklarını söyledi. Intel’in mobil cihazlar için McAfee’nin ödüllü güvenlik çözümlerinin bileşenlerini ücretsiz sunmayı planladıklarını da açıkladı. Bu veri ve cihaz koruma çözümleri Apple iPhone, Apple iPad ve Android cihazları da dahil olmak üzere günümüzün en popüler mobil cihazlarının korunmasına yardımcı oluyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.