Güncel

Intel'e yaş ayrımcılığı suçlaması

İki yıl önce dünya çapında 12 bin çalışanıyla yollarını ayıran işlemci devi Intel'ın öncelikli olarak yaşlı çalışanları hedef aldığı iddia edildi.


2016 yılında 12 bin çalışanıyla yollarını ayıran Intel’in işten çıkarmalarda öncelikli olarak yaşlı çalışanları hedeflediği iddia edildi. Şirket, ABD’de suç sayılan bu iddia gerekçesiyle federal soruşturmacılar tarafından incelemeye alındı The Wall Street Journal’ın haberine göre, firma hakkında 2016 yılında gerçekleştirdiği işten çıkarmalarda yaş ayrımcılığı yaptığı iddiasıyla inceleme başlatıldı. İddialar, 12 bin işten çıkarmada şirketin yaşlıları hedeflediği ve genç çalışanları işte tutmaya odaklandığı yönünde.

Uzun yıllar şirkette bulunan yaşlı çalışanların işten çıkarılması şirket için finansal bazı avantajlar sağlarken, Amerikan yasaları çalışanları yaşları üzerinden ayırmayı kesinlikle yasaklıyor. İki yıl önce yeniden yapılanma sürecine giren Intel, kapsamlı sürecin 2017 yılına kadar uzayabileceğini ve hem istekli hem de isteksiz bazı işten çıkarmaların gerçekleştirileceğini belirtmişti. The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, yaşları nedeniyle işten çıkarıldıklarını düşünen eski Intel çalışanları, şirketi dava edip edemeyeceklerine dair yasal tavsiyeler alıyorlar.

Intel, “yaş, ırk, milliyet, cinsiyet ve diğer demografik özelliklerin işten çıkarma kararlarında göz önünde bulundurulmadığını” belirtiyor. Ancak Intel’in işten çıkardığı 12 bin kişiden 2 bin 300'ünün ortalama yaşının 49 olduğuna, bunun da şirketteki ortalama yaştan 7 yıl daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor. Geçtiğimiz mart ayında bir diğer teknoloji devi IBM de Intel gibi yaş ayrımcılığıyla suçlanmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.