Güncel

İnternet her eve girmek üzere

Türkiye İstatistik Kurumu'nun rakamlarına göre Türkiye'deki evlerin yüzde 80.7'sinde internet bulunuyor.

İnternet her eve girmek üzere

Türkiye ile ilgili istatistiki bilgileri açıklayan kurumlardan biri olan Türkiye İstatistik Kurumu yada kısa adıyla TÜİK, İstatistiklerle Aile 2017 isimli raporunu açıkladı. Raporda birçok veri yer alsa da Teknolojioku.com olarak bizim ilgimizi çeken veriler teknolojiyle ilgili olanlar oldu. 2017 yılının verilerini içeren rapora göre Türkiye'deki hanelerin yüzde 80.7'sinde internet erişimi bulunuyor.

Sabit telefonda düşüş sürüyor

Son yıllarda kan kaybeden sabit telefon sahipliği 2017 yılında da düşüş göstermeye devam etti. Raporun hanehalkı bilişim teknolojileri kullanım araştırması sonuçlarına göre; hanelerde taşınabilir bilgisayar (dizüstü, tablet, netbook vb.) bulunma oranı, 2004 yılında yüzde 0,9 iken daha sonraki yıllarda sürekli bir artış göstererek 2017 yılında yüzde 49,8 oldu. Hanelerde cep telefonu/akıllı telefon bulunma oranının 2004 yılında yüzde 53,7 iken 2017 yılında yüzde 97,8’e yükseldiği, sabit hatlı telefon bulunma oranının ise 2004 yılında yüzde 81,6 iken 2017 yılında yüzde 20,2’ye düştüğü görüldü. Yani her 100 haneden yaklaşık 20'sinde sabit telefon hattı bulunuyor.

Hanelrde masaüstü bilgisayar bulunma oranının 2004 yılında yüzde 10 iken 2011 yılında yüzde 34,3’e yükseldiği, daha sonraki yıllarda ise düşüş eğilimi gösterdiği ve 2017 yılında yüzde 20,3 olduğu görüldü.

Sonuçlar gayet normal


Raporun sonuçlarına bakıldığında aslında normal bir seyir olduğu görülüyor. Zira internet kullanımının teknoloji gelişmelerle beraber artması, beraberinde ucuzlamasını ve yaygınlaşmasına da getirdi. Yine zamanın ruhuna uygun olarak hantal ve gereksiz hale gelen sabit telefon teknolojisinin giderek azalması da beklenen bir durum. Özellikle cep telefonu aboneliğinin ucuzlaması, dakika kavramının artık anlamsız hale gelmesi beraberinde sabit telefona ayrı bir ücret vermeyi de gereksiz hale getirdi. Bunun sonucu olarak internet kullanımı ve cep telefonu aboneliğinde artış yaşanırken sabit telefon aboneliğinde gerileme geldi.

Farklı başlıklarda bilgileri de içeren TÜİK İstatistiklerle Aile 2017 raporunun tam haline kurumun internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.