Güncel

İnternetten para kazananları ilgilendiren vergi kanunu onaylandı

İnternet üzerinden para kazananları ilgilendiren vergi kanununa yönelik kararlar açıklandı. 

İnternetten para kazananları ilgilendiren vergi kanunu onaylandı

Günümüz dünyasında artık her şey dijitalleşmiş durumda. Koronavirüsün de gelmesiyle her şeyin dijital ortama taşındığı bu dönemde işlerini internet üzerinden halleden ya da internet üzerinden para kazanan insanların sayısı da oldukça artı. Şimdi internetten para kazanan kişileri ilgilendiren vergi kanunu onaylandı.

Sosyal medyada içerik üreten ve internetten para kazanan kişileri yakından ilgilendiren kanun teklifinde ilk 25 madde onaydan geçti.

İnternetten para kazananları ilgilendiren vergi kanunu onaylandı

İnternetten para kazananları ilgilendiren vergi kanunu onaylandı - Resim : 1

Söz konusu maddeler Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Onaydan geçen bu 25 maddeye göre kişiler, banka tarafından kesilecek %15'lik gelir vergisine tabi tutulacak. Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi bir süredir gündemdeydi. Herkesin merakla beklediği sonuca göre sosyal medyadan para kazanan insanları ilgilendiren değişiklikler yürürlüğe geçiyor.

"Sosyal içerik üreticileri ve mobil uygulama geliştiricileri gelir vergisinden istisna tutulacak. Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası getirilecek. Buna göre, internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden istisna tutulacak." "Bu istisnadan yararlanmak için Türkiye'de kurulu bankalarda bir hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin tüm hasılatın bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi gerekecek."

"Bankalar, bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan hasılat tutarı üzerinden, aktarım tarihi itibarıyla yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapmak ve Gelir Vergisi Kanunu'nun "muhtasar beyanname" ve "vergi tevkifatının yatırılması" başlıklı maddelerindeki esaslar çerçevesinde beyan edip ödemekle yükümlü olacak. Bu tutar üzerinden ayrıca tevkifat yapılmayacak." "Cumhurbaşkanı, düzenlemedeki tevkifat oranını her bir faaliyet türü için ayrı ayrı sıfıra kadar indirmeye, bir katına kadar artırmak suretiyle yeniden tespit etmeye yetkili olacak."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.