iOS 16'nın yeni özelliği yanlış mesajlaşma derdine son verecek!

Apple iPhone cihazlarında kullandığı iOS ara yüzünü daha işlevsel hale getirmeye çalışıyor. iOS 16 sürümü ile firma mesajlaşırken ilişkilerin yanlış anlaşılması nedeniyle bitmesi derdine son verecek.

iOS 16'nın yeni özelliği yanlış mesajlaşma derdine son verecek!

Yanlış kişilere yanlışlıkla kısa mesaj göndermek bazen can sıkıcı olabilir. En kötü ihtimalle utanç verici veya tam anlamıyla ilişkiyi bitirebilir. Popüler birçok mesajlaşma uygulamasında yanlış yönlendirilmiş bir mesajı geri alma özelliği bulunuyor. Bu güzel özellik nihayet iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura'nın gelecek sürümlerinde Apple'ın Mesajlaşma uygulamasına (eski adıyla iMessage) geliyor.

En yeni iOS 16 beta sürümü, Mesajlar uygulamasında, kullanıcıların gönderilen mesajları geri almasına veya düzenlemesine olanak tanıyan bir özelliğe sahip olacak. 

Annenize yanlışlıkla eşiniz için kastettiğiniz bir mesajı gönderdiğiniz veya aptal hissetmek istemediğiniz diğer durumlarda "Kusura bakma. Sana demedim" diye cevap vermek kullanışlı olabilir. Ama mesajları düzeltip tekrar göndermek sizi belki de istenmeyen durumlardan kurtarabilir.

Apple mesajlar uygulamasına "Düzeltme" özelliği getiriyor

Apple mesajlaşma uygulamasını geliştirmeye devam ediyor. Yeni özellik ile artık mesajlaştığınız kişiye yanlış mesaj attığınız durumda bunu tekrar düzeltip değiştirebileceksiniz. Ne yazık ki bu özellik her iki tarafın da en güncel Apple işletim sistemi sürümünü kullandığı takdirde çalışacak. Bu nedenle, Android kullanıcılarına veya daha eski iPhone'lara, iPad'lere veya Mac'lere sahip kişilere geri alınan mesajlar gönderilmeyecek.

Mesajlar uygulaması, yanlış gönderilen bir metni silmeniz için size iki dakika veriyor. Beta testçilerine göre, beta sürümleri kullanıcılara test boyunca mesajı geri almaları için 15 dakika verecek. 15 dakikalık sürede pencere düzenlemeleri de bulunuyor. Ancak, sınırsız düzenleme yerine bu özellik kullanıcılara artık bir mesajı yalnızca beş defaya kadar düzenleme seçeneği sunacak.

Apple bu özellik hakkında çok fazla yorum yapmamış olsa da bu değişiklikler büyük olasılıkla çok fazla silme süresine ve sınırsız düzenlemeye izin vermeyecek. Bunun nedeni kötü kişilerin ve takipçilerini taciz edenlere ilişkin kanıtları değiştirme konusunda daha fazla fırsat tanıması olarak görülüyor.

Diğer bir sınırlama, bir mesajda yapılan tüm düzenlemelerin alıcı tarafından görüntülenebilir olması olacak. Bu şekilde, kötü niyetli kişi, eğer "Seni öldüreceğim" diye bir mesaj gönderirse ve ardından 10 dakika sonra, bunun izini kaybetmek için "İyi günler" yazarsa her iki mesajda alıcı tarafından görülecek.

Apple'ın tüm platformlara sunacağı bu özellik sonbaharda en yeni iPhone'lara, iPad'lere ve Mac'lere gelmesi bekleniyor.