Juno'dan hayrete düşüren görüntüler geldi: 50 kilometreyi geçti

NASA'nın Jüpiter yörüngesinde dolaşan uzay aracı Juno, gezegenin Kuzey Kutbu'ndan etkileyici bir görüntü paylaştı.

Juno'dan hayrete düşüren görüntüler geldi: 50 kilometreyi geçti

Uzay aracı Juno'nun elde ettiği görüntüde gezegende meydana gelmekte olan onlarca dev fırtına gözüktü.

NASA’nın 6 Ağustos 2011’de uzaya fırlattığı ve Jüpiter’i keşfetmekle görevlendirdiği Juno uzay aracı, 2016 yılında dev gezegenin yörüngesine girmişti. Juno’nun son olarak geçtiğimiz gün gönderdiği fotoğraf ise Jüpiter üzerindeki devasa fırtınaları gözler önüne serdi.

43. yakın uçuş görevini tamamladı

43. Jüpiter’e yakın uçuş görevini tamamlayan Juno, bu görev esnasında gezegenin Kuzey Kutbu’ndan etkileyici görüntüler yakaladı. NASA tarafından paylaşılan o görüntüler, Jüpiter’in atmosferi hakkında önemli bilgiler sunan detaylara ev sahipliği yapıyordu.

Fırtınalar 50 kilometreyi geçiyor

Yukarıda gördüğümüz fotoğrafta yer alan her bir girdap benzeri yapı, gezegen atmosferinde yaşanmakta olan fırtınaların ta kendisiydi. Fotoğraftan baktığımızda boyutunu tam olarak kestiremediğimiz bu fırtınaların her biri aslında 50 kilometre yüksekliğe kadar çıkıyor, yüzlerce kilometrelik alanı kaplıyordu.

NASA tarafından paylaşılan açıklamaya göre bu fırtınaların nasıl oluştuğunu anlamak, Jüpiter’in atmosferini ve gezegenin diğer atmosferik özelliklerini oluşturan akışkanlar dinamiği ve bulut kimyasını da anlamamızı sağlayacak. Jüpiter fırtınalarının renkleri ve büyüklükleri, bilim dünyasının yoğun bir şekilde incelemeyi sürdürdüğü alanlar arasında yer alıyor.