iPad kullanan orangutanlar! (video)

ABD'nin Miami kentinde bulunan hayvanat bahçesindeki orangutanlar, iletişim kurmak için iPad kullanıyor.

iPad kullanan orangutanlar! (video)

Miami'de Jungle Island'da yaşayan 6 orangutan, zihni uyaran bir program uygulaması ile iletişim kurmak amacıyla iPad kullanıyor. 8 yaşındaki ikiz orangutanlar teknoloji ürününü çok sevdiler ve iPad tablet bilgisayarla çizim yapıyor, oyun oynuyor ve kelime haznelerini genişletiyorlar.

1336674892_6894579.jpg

Tablet bilgisayar kullanan orangutanlarda yapılan incelemede genç olan orangutanların aksine yaşlı olanların tabletlere çok fazla ilgi göstermediği tespit edildi.

Linda Jacobs, tablet bilgisayarları yunuslar kullanması üzerinde çalışmalar yapıldığını öğrenince orangutanlara iPad kullandırmaya karar verdi. Geçen yıl ise bunu uygulamaya başlayan Jacobs, orangutanlara iPad kullandırmaya başlayan ve programı denetleyen tabletlerin, insanlar ile nesli tükenmekte olan maymunların iletişim kurmasına yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

1336674982_orangutansipad.jpg

Orangutanların çok zeki olduklarını belirten Jacobs, "İletişim kurmak için gerekli zekaya sahipler, ancak doğru donanımları yok, çünkü ses telleri bulunmuyor. Bu nedenle iPad onlara, ne bildiklerini, neler yapabileceklerini ve ne yapmak istediklerini bilmemizi sağlayan bir yöntem sağlıyor" dedi.

Bazı hayvanat bahçeleri ve doğa parklarının da benzer çalışmalar yaptıkları söyleniyor.