Güncel

iPhone 13 Pro'nun üretim maliyetinin kaç katına satıldığı ortaya çıktı

Apple'ın iPhone 13 Pro cihazının üretim sürecinin şirkete ne kadara mal olduğu ortaya çıktı.

iPhone 13 Pro'nun üretim maliyetinin kaç katına satıldığı ortaya çıktı

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 13 serisi akıllı telefonlarını piyasaya sürdü. Cihazlara o kadar çok talep geldi ki, şirket yeni siparişlerin sevkiyat tarihlerini Eylül ayının sonundan Ekim ayının son haftasına kadar uzattı.

iPhone 13 Pro serisi, yükseltilmiş özelliklerle birlikte geldi. Bugün ise bazı raporlar iPhone 13 Pro 256GB dahili depolama modelini parçalara ayırarak, cihaz hakkında bazı ilginç bilgiler ortaya çıkardı.

Telefon sökme ekibi tarafından paylaşılan bilgiler, iPhone 13 Pro'nun 6GB LPDDR4X RAM ile paketlendiğini ortaya koyuyor. Ayrıca iPhone 13 ve iPhone 13 Pro'daki GPU'nun çekirdek sayısı dışında aynı göründüğü ortaya çıktı. Standart modelin 4 çekirdekli bir GPU'ya sahip olduğu, Pro modelin ise 5 çekirdekli bir GPU'ya sahip olduğu bildirildi. Sökme işlemi ayrıca iPhone 13'ün 1.7µm genişliğinde bir kameraya sahip olduğunu da ortaya çıkardı, bu da 1.4µm piksele sahip iPhone 12'den daha büyük piksellere sahip olduğu anlamına geliyor. Öte yandan, Pro modeli, önceki modelin 1.4µm piksellerine göre 1,9µm pikselli geniş bir kameraya sahip.

iPhone 13 Pro Apple'a ne kadara mal oldu?

Şirket, A15, Audio Codec ve Audio Amplifiers dahil olmak üzere kendi çiplerini kullanıyor. Diğer bileşenler Qualcomm, KIOXIA, NXP, STMicroelectronics, USI, Qorvo ve Broadcom gibi tedarikçilerden geliyor.

iPhone 13 Pro'nun malzeme ve bileşenlerinin maliyeti yaklaşık 570 ABD Doları tutmuş. Apple iPhone 12 Pro'yu üretirken harcadığından 548 Dolar daha fazla harcamış. Bu fiyatlandırma, daha pahalı çip, NAND bellek ve ekran alt sisteminin yanı sıra ana muhafazanın artan maliyetinden kaynaklanıyor. Fiyatlandırmaya yazılım, işçilik, nakliye vb. diğer ilişkili maliyetleri dahil değil. iPhone 13 Pro satış fiyatına kıyasla ise Apple cihazı, yapım maliyetinin 1,9 katına satıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.