Güncel

İPhone 13 serisinin ekranları her zaman 120Hz değil!

Apple, İPhone 13 serisi ile telefonlarında 120Hz'e ilk defa adım atmıştı. İşte bu özellik ile alakalı bazı sonuçlar geldi. Sizlere bu ekranın sonuçlarını aktarıyoruz.

İPhone 13 serisinin ekranları her zaman 120Hz değil!

Apple, 120Hz yenileme hızı sunan ekrana ilk kez iPhone 13 Pro serisi ile adım atmıştı. Artık bu modeller resmi olarak satışa açıldı. Ancak birkaç kullanıcının deneyim sonrasında iPhone 13 Pro serisine, dokunma hassasiyeti konusunda yüksek puan vermediğini de belirtelim çünkü ekranın 60 fps ile sınırlandırıldığı bazı uygulamalar mevcut.

Rapora göre iPhone 13 Pro, 10 Hz'den 120 Hz'ye kadar uyarlanabilir yenileme hızları sağlayan ProMotion ekran teknolojisiyle donatıldı. Sistem bir limit kare hızı anahtarı eklese de, kullanıcılar maksimum ekran kare hızını 60 fps ile manuel olarak da sınırlayabilir, ancak bazı senaryolarda kullanıcılar bunu ayarlamasa bile 60 fps  sınırı, yinede kalmış olacak gibi görünüyor.

İPhone 13 Pro da yer alan 120Hz teknolojisi

İPhone 13 serisinin ekranları her zaman 120Hz değil! - Resim : 1

ProMotion özelliğine sahip yeni Super Retina XDR ekran, saniyede 10 ila 120 kez ve aradaki her türlü kare hızında yenileme yapabilir. Olağanüstü grafik performansına ihtiyacınız olduğunda akıllıca hızlanır ve gerekmediğinde güç tasarrufu yapmak için yavaşlar. Kaydırırken parmağınızın hızına uyacak şekilde doğal olarak hızlanır ve yavaşlar. Hiç böyle bir şey hissetmediniz. iOS 15, ProMotion için optimize edilmiştir, böylece her gün yaptığınız şeyler olağanüstü akıcı hissettirir. (İPhone 13 tanıtımından)

Bazı Apple geliştiricilerinin çoğu uygulamanın 60 Hz animasyonlarla sınırlı olduğunu ve bunun da kullanıcılar için çok dengesiz bir görüntüleme deneyimine yol açtığını keşfettiğini bildiriyor. Ayrıca bazı kaydırma ve tam ekran dönüştürmelerde animasyon efekti de 60 Hz ile sınırlı kalıyor.

Yani mevcut 60 fps limiti her yeni iPhone'da karşılaşılan bir sorun olan ve geliştiriciler uyarladıktan sonra çözülecek olan bir sistem ve uygulama uyarlama sorunudur. Apple'ın birebir kendi sorunu olarak kabul edilemez. Ayrıca Apple'ın gelecek ürün yazılımı sürümünde düzeltileceğini söylediği Core Animation kullanılarak oluşturulan animasyonları etkilediği bildirilen bir hata da var.

Yakın zamanda Weibo blog yazarı, farklı senaryolarda kare hızının arttığını ve azaldığını gösteren iPhone 13 Pro Max 120Hz uyarlanabilir yenileme hızı canlı test gerçekleştirdi. Test sonucunda “iPhone 13 Pro Max incelemesi 120Hz uyarlanabilir yenileme hızını engellendi. Ekranı çok hızlı ve sürekli kaydırdığınızda yenileme hızı yalnızca 120Hz'e kadar çıkacak ve kaydırmayı bıraktıktan hemen sonra ise düşecek. Yenileme hızının normal hızı yalnızca yaklaşık 90Hz'e kadar çıkabilir, bu nedenle güç tasarrufu gerçekten güç tasarrufu sağlar, ancak 120Hz yüksek yenileme hızı deneyiminden ödün verecektir." diye açıkladı.

Ayrıca kaydırma işlemi sırasında 120Hz olan ekran, kaydırma işlemi yapmadığınızda yenileme hızı hemen düşüyor, bu hem güç tasarrufu sağlamak hem de yüksek yenileme hızı deneyimini etkilememek amacıyla yenilemeden sonra kaymaya devam edilmesi gerektiğinden bahsetti. Hız sadece kademeli olarak yükseliyor ve 120 Hz'i tamamen aşağı çekmek için tüm süreç böyle ilerlemiyor. Sadece Android ve Apple'ın LTPO teknolojisi için en uygun çözümü henüz bulamadığını da söyleyebiliriz.

Yorumlar
Teknoman
Nolmus yani, 4Matic Mercedeslerde herzaman 4 cekmiyor. Asil büyük yenilik 2023 te olacak, Apple Reisi bekliyor, herzaman 120Hz olan iPhone büyük yeniligi tanitacak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.