Güncel

'iPhone 5'in Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi!

Apple'ın yeni amiral gemisi ülkemize Galaxy S3'ten daha pahalı mı giriş yapacak?


Bundan tam 2 gün önce, Apple'ın yeni telefonu iPhone 5, yapılan bir lansmanla tüm dünyaya canlı bir şekilde duyuruldu. Teknolojioku takipçileri için canlı yayın anlatımı yaptığımız lansmanda, Tim Cook ve Apple yetkilileri iPhone 5'u milyonlarca meraklıya tanıttı.Lansmanda tanıtılan cihaz sadece iPhone 5 olmadı. Apple yeni nesil iPod Touch'larını ve iPod Nano'larını tanıttı. Hasret nihayet sona ermiş oldu. Lansman öncesinde ve sonrasında en çok merak edilen konulardan birisi ise Apple'ın yeni telefonunun kontratsız fiyatlarının ne kadar olacağı idi.

Lansmanda yapılan sunumda Apple'ın yeni telefonu iPhone 5'in fiyatının en üst modelinin $499 olduğu açıklandı. Apple, önceki iPhone'larında da indirime gitti. Lansmanda kontratlı fiyatları bu şekilde belirlenmişti.


Bugün merakla beklenen sim kilitsiz iPhone'ların yeni fiyatları belli oldu. 2 gün önce tanıtılan yeni iPhone 5'in sim kilitsiz halinin fiyatı 649 dolar ila 679 euro olarak belirlendi. Bu fiyatlar Kanada ve Almanya Apple Store'larında yayınlandı. Bu bilginin açıklanmasının ardından yabancı bloglar bu fiyatları doğrular nitelikteki fiyatları hemen yayınladı.

Bugün, geçtiğimiz saatlerde ön siparişe sunulan iPhone 5'ler 649 dolardan satışa sunulacak. Yine Apple'ın belirlediği kontratsız fiyatlarda ise son durum şu şekilde;

16 GB iPhone 5: 649 dolar
32 GB iPhone 5: 749 dolar
64 GB iPhone 5: 849 dolar.

2. Sayfa:


Gelelim en çok merak edilen konulardan birisi olan Türkiye fiyatlarına. Yukarıda verdiğimiz fiyatlar tabiki Amerika bazlı olan fiyatlardı. Bu fiyatlar ülkemize geldiğinde bildiğiniz üzere epey bir uçuşa çıkıyor.

1347609814_lightninghero.jpg

Fiyatından önce iPhone 5'in öncelikle Türkiye için çıkış tarihinin belli olmadığını belirtelim. Eylül ayının sonlarına doğru Avrupa'nın hemen hemen tamamı için satışa çıkması beklenen iPhone 5'in Türkiye'de çıkması Kasım ayını bulabilir.

1347609569_940000249053b54orh616w616apple-iphone-5-video.jpg
Fiyat konusuna tekrar geri gelince ülkemize her ne kadar net bir hesaplama da olmasa 2 bin TL ile 2300 TL arasında bir rakam ile sunulabilir diye bekliyoruz. 64 GB'lık modeli ile 16 GB'lık modeli arasında epey bir para farkı bulunmuş olacak.

Not: Hatırlatalım, bu rakamlar hiçbir sayısal/resmi verilere dayanmamaktadır. Genel tahminlere dayandırılmıştır.

Yorumlar
Cengiz ILGIN
Telefon'u bir görmek gerekir nasıl ama pahallı tabii..
Cevapla
Misafir
arkadaslar Amerikada ki 199 $ 2 yillik tadutlu fiyatidir lutfen orada ilk gorulen rakamlari gale almayin
Cevapla
alkolik
tqanıtımda yapılan haberlerle alakasız
Cevapla
Misafir
tahütlü fiyatı bu arkadaşlar..
Cevapla
moskop
Emre sen nasıl bi hesap yapıyorsun. doları kaç paradan hesaplıyorsun dolar 1.75 lira sen 3 milyondan hesaplıyon.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.