Güncel

iPhone sahiplerine müjde. Ehliyetler iPhone'a geliyor!

iPhone insanların hayatını kolaylaştıracak bir özellik ile geliyor. Ehliyetler dijitalleşecek.

iPhone sahiplerine müjde. Ehliyetler iPhone'a geliyor!

Hayatın dijitalleştiği bir dönemde yaşıyoruz. Artık kimlik kartı, ehliyet kartı gibi kartlar tek bir yerde toplanmaya başlıyor. Bu bağlamda Apple da kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak yeni bir özellik duyurdu. Raporlara göre iOS 15 ile kullanıcılar sürücü ehliyetlerini ve kimliklerini Apple Wallet uygulamasına ekleyebilecek. Böylece fiziksel olarak kart taşıma derdinden de kurtulmuş olacaklar.

Kartların fiziksel olarak taşınması çoğu açıdan probleme sebep olabiliyor. Bir çok kart taşımak hem kafa karıştırıcı olabiliyor hem de kartların kaybedilmesi durumunda bir çok işlem gerekiyor. Bu açıdan dijitalleşmeye giden hayat insanların hayatını kolaylaştırıyor diyebiliriz. Apple uzun süredir bu yönde planlar yapıyordu. Şimdi şirket bu planlarını hayata geçiriyor. iOS 15, "dijitale taşınmış kimlik kartları" sistemiyle geliyor.

iPhone cihazlar sürücü ehliyeti yerine geçecek

iPhone sahiplerine müjde. Ehliyetler iPhone'a geliyor! - Resim : 1

Söz konusu özellik ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli olacak. Ülkede Arizona ve Georgia, özelliği destekleyen ilk eyaletler olacak. Apple’ın açıklamasına göre bu eyaletleri; Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma ve Utah takip edecek. 

Özelliğin en pratik yönü ise cihazda herhangi bir şeyin açılması gerekmemesi. Cihaz ehliyet gösterilmesi gerektiği zamanlarda gerekli alana tutulacak. Ardından ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi'nin gerekli bilgilere erişeceğine dair bir uyarı gösterilecek. Bu uyarı da Face ID ya da Touch ID ile onaylanacak. Ardından ehliyet gösterim işlemi tamamlanmış olacak. Özelliğin ülkemize gelmesi hakkında ise henüz bir bilgi yok. ABD'de sorunsuz şekilde kullanılması durumunda zamanla bölgesel olarak yayılabilir.

 
 
 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.