Güncel

İşte çok konuşulan iPad fabrikası! (video)

Foxonn fabrikası bazı dedikodularla tartışmalara sebep olmuştu.

İşte çok konuşulan iPad fabrikası! (video)

Apple'ın üçüncü parti tedarikçilerinden Foxonn, bazı dedikodularla tartışmalara sebep olmuştu.  Tayvan merkezli eleştirmenlere göre, Foxconn fabrikasında fakir işçiler az bir ücretle kötü koşullarda çalıştırılıyordu.

1334241875_1269229697.jpg

Geçen ay Apple CEO'su Tim Cook durumu kendisi görmek için Foxonn fabrikasını ziyaret etti.

Muhtemelen Apple'ın izni ile, Pazar günü Şangay büro şefi Rob Schmitz'e de Foxconn fabrikalarından birine ziyareti için izin verildi.

Rob Schmitz ziyaretine dair yazdığı raporunda, "Fabrikada bir milyon kişi çalışıyor ve yüzde 99'u ülke çapından gelmiş." Dedi.

1334241892_1097064856.jpg

Schmitz yazısında, fabrikanın ayrı bir şehir halini andırdığını, fast-food restoranlar, bankalar, marketler, fotoğrafçılar, futbol sahaları, yüzme havuzu, kütüphane ve tenis kortları olduğunu söyledi. İşçiler için her türlü olanaklar sağlanmış.

Raporda ayrıca Foxconn fabrikasına her gün yüzlerce işçinin başvurduğunu ve Çin'de Foxconn fabrikasının iyi bir işveren olarak bilindiğini yazan Schmitz, fabrikanın diğer işverenlere göre daha iyi olduğunu ve serbest zamanlarda spor sahalarına izin veren tek şirket olduğunu da sözlerine ekledi.

1334241916_159641596.jpg

Rob Schmitz Foxconn fabrikasının görüntülerini video olarak kaydetti. Bu videoda iPad'ın üretildiği Foxconn fabrikasını gösteren ve çalışanların yaşamlarına dair bazı bilgileri izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.