Güncel

İşte Jobs'ın beğendiği ve sadece 1 gün yayınlanan ilk Apple reklamı!

Milyonlar kazandıran o reklam ve yayından kaldırılma nedenleri!

İşte Jobs'ın beğendiği ve sadece 1 gün yayınlanan ilk Apple reklamı!

1390910082_applelogo.jpgDünya devi Apple, ilk reklam filmini bundan tam 30 yıl önce 1984’te çekti.Apple’ın, 1984’de ünlü yönetmen Ridley Scott tarafından hazırlanan reklam filmi, bugün 30. yılını kutluyor. 

SUPER BOWL REKLAMI

ABD’de Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) final karşılaşmasına (Super Bowl XVIII) günler kala, Amerikalılar tüm zamanların en iyi Super Bowl reklamını konuşuyor. Final maçına verilen arada yayınlanan reklam filmleri, dünyanın en pahalı ve en çok izlenen reklamları olarak biliniyor. Apple’ın Macintosh’u piyasaya çıkarmadan önce hazırladığı 1984 tarihli reklam filmi, birçok Amerikalı tarafından tüm zamanların Super Bowl reklamı olarak adlandırılıyor.

REKLAM 100 GÜNDE 150 MİLYON DOLAR KAZANDIRDI

"TV Guide" ve "Advertising Age" tarafından tüm zamanların en büyük reklam filmi seçilen 60 saniyelik çalışma, Machintosh’un piyasaya çıkmasından iki gün önce, 1984’deki final maçının üçüncü çeyreğinde yayınlanmıştı. Apple’ın Macintosh’la dünyayı değiştireceği temasının işlendiği reklam, şirketin kasasına ilk 100 günde 150 milyon dolar girmesine yardımcı olmuştu.

STATÜKONUN YIKILIŞI 

Reklam filmi, Macintosh’u sembolize eden eli balyozlu bir kadının, genç ve dinamik insanların sahip oldukları potansiyeli kullanmasını engelleyen statükoyu yıkışını anlatıyor. Reklam filminin sonunda ise, "’1984’ün, niçin 1984 gibi olmayacağını göreceksiniz"yazısı yer alıyor.

REKLAMLA İLGİLİ 5 GERÇEK

1- Steve Jobs beğenmiş ama Apple’ın yönetim kurulu beğenmemiş

2- Bu reklam sadece bir sefer gösterilmiş

3- Reklam filminde hiç ünlü biri rol almamış

4- Reklam 1 milyon dolara mal olmuş

5- Reklamda titiz bir çalışma yerine aceleci davranılmış.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.