Güncel

İşte Merak'tan gelen ilk fotoğraf!

Mars'ta çekilen ilk görüntü Dünya'ya ulaştı!


Bugün sizler için Merak adlı robotun Mars'a iniş yapacağını, Mars'tan ilk görüntüleri sunacağını konu olarak , Merak'ın çektiği ilk fotoğrafın internete sızdırılmasını bekliyorduk.

Curiosity (Merak), Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki gezegenler arası gezginci robottu. Merak şimdi Mars gezegenine iniş yaptı.

1344242426_107539.jpg
Curiosity uzay aracı, şimdiye kadar Mars gezegenine gitmek için üretilmiş en gelişmiş araç. Bu aracın 12'den fazla kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ile çevreyi "tadarak ve koklayarak" incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla, Mars'ta hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmak için uğraşacak.

Geçtiğimiz dakikalarda Merak'tan gelen ilk fotoğraf yayınlandı. Dün inişini başarılı bir şekilde gerçekleştiren Merak ilk görüntüyü bugün, sabah saatlerinde gönderdi. Elde edilen ilk görüntü ise görenlerin ve merak edenlerin merakını gidermeye tam olarak yetmedi. Karedeki yer ve dağ benzetmesi Mars'ın atmosferinin açığa çıkmasına neden oldu.

İşte o çok konuşulan, Merak'tan gelen ilk fotoğraf karesi;

1344331767_0708merakmars.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.