Güncel

İşte Türkiye'nin ilk uçan arabası: Cezeri

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri'nin test uçuşları tamamlandı.

İşte Türkiye'nin ilk uçan arabası: Cezeri

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen Cezeri Uçan Araba'nın uçuş testleri, 11 Eylül Cuma günü başladı. İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı havalanan Cezeri, 14 Eylül'ü 15 Eylül'e bağlayan bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip Cezeri Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı.

İşte Türkiye'nin ilk uçan arabası: Cezeri

Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde bugün güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen ikinci test uçuşunda ise Cezeri Uçan Araba yerden 10 metre yükseldi.

Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği Cezeri, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre havalandı. Adını sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri'den alan Cezeri Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların ardından 1,5 yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, yaklaşık 1,5 yıl önce hayal ederek ve bir çizimle başladıkları Cezeri Uçan Araba'nın, ilk uçuşunu yaparak gerçeğe dönüştüğünü belirtti.

Bayraktar, "Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak Cezeri Uçan Araba'nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
X Artık Biliniyor
"Konsept" projelerin insan hayatında verimli olacağı zamanlar optimum fayda ile belirlenmeli ve uygun çerçevede geliştirilmeli , abartıya kaçmadan. Başarılar...yetmez ama evet.
Cevapla
Kugy
Yetmiyorsa gerisini de sen yap. Eleştirmek en kolay işimiz. İki cancanli laf söylemek de kolay. Senin faydan ne onu söyle.
yunan torunu
buna da uçan araba diyen kördür. aracın ne tekerleği var ne karada ilerleyebiliyor ne de arabaya benziyor. insan taşıyan drone ya da helikopter demek daha doğru olur.
Cevapla
Kugy
Senin bu ülkeye faydan ne oluyor onu da yaz dangalak.
Mim
Uçan arabadan anladığın nedir!!!!! Hem lastikleri olsun hem uçsun hem denizde gitsin. Aynısını Avrupa’da da yapıyorlar. Deneme uçuşları yapılıyor ama onlara böyle tepki verdiklerini düşünmüyorum. Bir bizde var bu kafa yapısı. Eksik olun
mehdi türk
tebrik ediyorum inşallah daha iyilerini yaparlar. yalnız uçan araba yerine insan taşıyabilen drone demek daha mantıklı keza karada gidemiyor şuan için araç.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.