Güncel

İşte uçan otomobil

Bir zamanlar filmlere ve romanlara konu olan uçan otomobil artık sadece hayalleri süslemeyecek.

İşte uçan otomobil

İlk uçuşunu başarıyla tamamlayan otomobil haberi Amerika'nın Massachussets eyaletine bağlı Woburn kentindeki Terrafuguia Inc şirketinden geldi.

Terrafuguia Inc tarafından yapılan açıklamada, uçağın ilk uçuşunu geçen ay yaptığını ve ilk uçuşu sırasında yerden 426 metre yüksekliğe yükselerek 8 dakika kadar uçtuğunu belirtti. Bu başarılı uçuştan sonra şirketin gelecek yıl içinde uçan otomobillerin satışına başlanması hedefi olduğu söyleniyor.

1333458288_66201.jpg

Şirket yetkilileri yaptığı açıklamada gelecek yıl içinde ''Transition'' adıyla satışa sunulması planlanan uçan otomobil için şimdiden kapora bedeli olarak 10 bin dolar ödemeyi kabul eden 100 kadar kişinin olduğunu belirtti.

1333458310_url.jpg

Uçan otomobilin, 2 koltuk, 4 tekerlek ve otomobil gibi sürülebilmesine olanak vermesi için açılıp kapanabilen kanatları bulunuyor. Ayrıca Transition, yerdeyken saate 112 kilometrehız yapıyor. Uçan otomobil havada ise saatte 185 kilometre hıza ulaşıyor. Her 15 kilometrede 1 litre benzin yakıyor. Ayrıca Transition, federal güvenlik standartlarına uygun olduğunu göstermek için halen bir dizi çarpışma testinden geçiyor.

1333458333_terrafugia-transition-1024x685.jpg

Uçan otomobil sahiplerinin ehliyet alabilmek için bir testten geçmelerinin ve araçla 20 saatlik uçuş süresini tamamlamalarının yeterli olacak.

Terrafugia şirketinin bu hafta içinde New York Otomobil Fuarında kamuoyuna tanıtacak ve uçan otomobilin 279 bin dolardan satışa sunulacağı söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.