İşten çıkarmalar artıyor! İşsizlik korkusu herkesi sardı!

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinin büyük sıkıntılar yaşadığı şu günlerde, Meta gibi birçok büyük şirket işten çıkarma tedbirlerinde ikinciye dönmeye başladı.

İşten çıkarmalar artıyor! İşsizlik korkusu herkesi sardı!

Geçtiğimiz yılın kasım ayında, Meta, "daha az çalışana sahip ve daha verimli" bir şirket haline gelmek amacıyla dünya genelinde 11.000'den fazla çalışanını işten çıkardı. Şirketin planları henüz bununla bitmemiş gibi görünüyor çünkü raporlara göre Meta, önümüzdeki haftalarda işgücünü daha da azaltmaya hazırlanıyor.

Financial Times'ın bir raporuna göre, şirket, yeni bir işten çıkarma turu duyurmadan önce birçok ekibin bütçesini onaylamayı erteledi. Bu, yöneticilerin iş yüklerini planlayamaması nedeniyle hiçbir iş yapılmadığı anlamına geliyor. Aslında, normalde günler süren projelerin bile artık bir ay kadar sürdüğü belirtiliyor. Bunlar, metaverse ve reklamcılık gibi öncelikli alanlar da dahil olmak üzere öncelikli alanlar arasında yer almaktadır.

İşten çıkarmalar artıyor! İşsizlik korkusu herkesi sardı!

Birkaç hafta önce, Meta CEO'su Mark Zuckerberg, 2023'ün şirket için bir "verimlilik yılı" olacağını söyledi. "Daha güçlü ve daha çevik bir organizasyon olma odaklanıyoruz" dedi. Ancak, konu hakkında bilgisi olan bir Meta çalışanı aynı fikirde değil gibi görünüyor. "Açıkçası, hala bir karışıklık var" diyor. "Verimlilik yılı, insanların hiçbir şey yapmadan para almasıyla başlıyor." Meta henüz konu hakkında yorum yapmadı.

Meta, son zamanlarda toplu işten çıkarmalara başvuran birçok şirketten sadece biri. Çalışanlarına elveda diyen diğer şirketler arasında Microsoft, Twitter, Amazon, Google, Spotify ve Disney de yer alıyor.