Güncel

İYS sistemi devreye giriyor. Spam aramalar bitecek (mi?)

İYS ya da uzun adıyla İleti Yönetim Sistemi, 1 Aralık tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor. Yeni sistem spam arama ve mesajların önüne geçmeyi hedefliyor.

İYS sistemi devreye giriyor. Spam aramalar bitecek (mi?)

Artık kullanıcıları canından bezdiren spam arama, mesaj ve e-postalara düzenleme geliyor. İleti Yönetim Sistemi İYS ile artık isteyen istediği kişiye SMS atıp, arayamayacak. En azından sistemin iddiası bunu sonlandıracağı yönünde.

İYS sistemi devreye giriyor. Spam aramalar bitecek (mi?)

Sistem temelde Hizmet Sağlayıcı ve Vatandaş olmak üzere iki farklı kesime hizmet veriyor. Vatandaş olarak bizler bu sistemi kullanarak kimlerin bizi ticari anlamda arayabileceğini, SMS ve mesaj gönderebileceğini belirleyebileceğiz. Ayrıca spam arama ve iletileri İYS sisteminin internet sitesi üzerinden şikayet edebileceğiz.

www.iys.org.tr adresinden hizmet veren yeni servis, Ticaret Bakanlığı'nın izni ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hayata geçirildi. İYS'de ticari olarak arama yapmak ya da SMS/e-posta göndermek isteyen şirketler için paketler de bulunuyor.

İYS gerçekten işe yarayacak mı?

Günümüzde hemen her gün 0850 numaraları bir yerden arandığımız ya da kombicisinden yasadışı bahis sitelerine kadar birçok yerden SMS ya da e-posta aldığımız düşünüldüğünde İYS sisteminin bu spam arama ve mesajları nasıl engelleyeceği merak konusu oluyor.

Halen Hizmet Sağlayıcılar'a açık olan İYS platformunun sitesi 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren biz vatandaşlar tarafından da kullanılabilir hale gelecek. Bu tarihten sonra vatandaşlara ticari olarak gönderilecek mesajları tek bir kanaldan reddetme ve düzenleme imkanı sunulacak.

Öte yandan bankalar ya da hizmet aldığımız operatörler gibi kurumların hizmetimizle ilgili gönderdiği arama, SMS ve mesajlar İYS kapsamında değerlendirilmeyecek.

Yorumlar
Metin A.
Kısa,öz hiçbirşey değişmeyecek: İYS'ye ilişkin "yeni" yönetmelikten, Madde 11 (3) "Aracı hizmet sağlayıcı (yani yerli yersiz 850'li hatlardan robot arama, SPAM SMS gönderen sözde telekom şirketleri), hizmet sunduğu elektronik ortamı kullanan gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, bu içerik ve içeriğe konu mal veya hizmetle ilgili hukuka aykırı bir faaliyetin ya da durumun söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir." Gelen içeriklerde çoğunlukla ne işletme adı geçiyor ne iptal imkanı sunuluyor, "aracı hizmet sağlayıcı" yani telefon dolandırıcılarına taşeronluk eden şirketler sorumluluk almıyor. "Onay"ı kimin aldığı belli değil aracının da kontrol etmek gibi bir yükümlülüğü yok.
Cevapla
Murat
"Mevzuat gereğince sadece onaylı elektronik iletişim adreslerinin sisteme eklenmesi gerekmektedir. 1 Ocak 2021 tarihine kadar yüklenmiş onaylar için vatandaşlar, 16 Ocak 2021'ye kadar izinlerini kontrol edebilecektir. Bu tarihten itibaren söz konusu bu onaylar geçerli sayılacaktır. " ve "Hizmet sağlayıcılar bu onayları sisteme “beyan” usulü yükleyeceklerdir." Anladığım kadarıyla işletme "ben onay aldım" diye beyanda bulunursa misal benim adını sanını işitmediğim her Allah'ın kulu benim "onayımı almış" olacak. Red bildirimini yine işletmeciye veriyor merkezi bir iptal imkanı sunmuyor gördüğüm kadarıyla. Hâlâ Hizmet Sağlayıcı, alıcının ret bildiriminde bulunabilmesi için kendisi tarafından sağlanan imkanları sunmakla yükümlü" deniyor ama birçok içerikte iptal imkanı ya yok ya da işlevsiz.
Cevapla
💎G@kko💎
Bende hec sevmim spam aramalarını gerçekten gına geli yeminnen
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.