JPMorgan: Amerikalıların %13'ü kripto satın aldı!

JPMorgan araştırması, Amerikalıların %13'ünün kripto satın aldığını ortaya koyuyor!

JPMorgan: Amerikalıların %13'ü kripto satın aldı!

Kripto para birimlerine adım atıp atmamayı düşünen düzenleyiciler ve politikacılar, dijital varlıkların mülkiyetinin ne kadar yaygın olduğu ve ekonomi üzerindeki potansiyel etkisinin ne kadar önemli olabileceği gibi bazı temel endişeleri yanıtlayamadı.

JPMorgan: Amerikalıların %13'ü kripto satın aldı!

12 Aralık Pazartesi günü, JPMorgan Chase (NYSE: JPM ) Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük bankasının müşteri faaliyetlerinden alınan yeni verilerin yayınlandığını duyurdu.

Özellikle, bankanın dahili düşünce kuruluşu olan Enstitü, kripto para birimi hesapları ile Chase banka hesapları arasındaki işlemleri araştırdı. Haziran 2022 itibariyle, tüm hanelerin neredeyse %13'ü en az bir kez bir kripto hesabına para aktardı veya bu hesaptan para taşıdı; bu, COVID salgınından önce bunu yapan %3'e kıyasla bir artış.

JPMorgan: Amerikalıların %13'ü kripto satın aldı! - Resim : 1

İlk kez kripto etkileşimleri. Kaynak: JPMorgan

"Kriptoyla ilgili bir hesaba para aktaran nüfusun payı, COVID-19 salgını sırasında üçe katlandı ve 2020 öncesindeki kümülatif %3'ten Haziran 2022 itibarıyla %13'e yükseldi."

Çoğu kişi kriptoyu test ediyor

Araştırmanın bulgularına göre, çoğu kişi kripto para birimiyle uğraşıyor, aktarılan medyan miktar yalnızca 620 dolardı ve insanların büyük çoğunluğu maaşlarının bir aylık değerinden daha azını kripto para birimine aktardı.

Özellikle geçen yıl kripto para birimlerinin fiyatı fırlarken işlem hacmi de yükseldi. Enstitünün bulgularına göre ortalama işlem, Bitcoin fiyatı yaklaşık 43.900 dolar iken gerçekleşti. Bitcoin'in maliyeti şu anda 17.000 dolardır.

JPMorgan: Amerikalıların %13'ü kripto satın aldı! - Resim : 2

Kripto alım fiyatlarının dağılımı. Kaynak: JPMorgan

Araştırmanın bulgularına göre, Asyalı Y kuşağı erkeklerinin kripto para birimine yatırım yapma olasılığı en yüksek. Genel olarak, erkeklerin katılma olasılığı kadınlardan daha fazladır ve yaş grupları içinde bin yıllık erkeklerin katılma olasılığı en yüksektir. Gelirle ölçüldüğünde, genel olarak konuşursak, mülkiyet gelir arttıkça artar.

JPMorgan: Amerikalıların %13'ü kripto satın aldı! - Resim : 3

Kripto satın alma demografisi. Kaynak: JPMorgan

“Kripto kullanımı ABD haneleri arasında hızla arttı, ancak çoğu insan için yatırılan miktarlar nispeten küçük. Nispeten mütevazı genel riske rağmen, nüfusun küçük bir alt kümesi, kripto piyasasının daha da düşmesi için önemli finansal risklere sahip olabilir.”

Özetlemek gerekirse, çok daha fazla kişi servetinin en azından bir kısmını kripto para birimlerine yatırdı ve büyük olasılıkla çoğunu kaybetti, ancak çok az kişinin tehlikede önemli miktarda parası var.