Rusya'dan bir uzay istasyonu kararı daha

Rusya, kendi uzay istasyonu ROSS'un tamamlanacağı 2028'e kadar Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kalacak.

Rusya'dan bir uzay istasyonu kararı daha

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, kısa süre önce Uluslararası Uzay İstasyonu ortaklığını 2024’te terk edebileceğine dair işaretler vermişti. Şimdiyse, Reuters’ın bildirdiğine göre NASA’ya en azından 2028’e kadar programda kalmayı planladığını bildirdi. Roscosmos'un şu anda hedef tarihi 2028 olan yeni bir Rus uzay istasyonunu çalışabilir hale gelene kadar UUİ ortaklığını sürdürmek istediğini söyleyebiliriz.

Roscosmos, geçtiğimiz gün yeni atanan yöneticisi Yuri Broisov’un Rusya Başkanı Vladimir Putin’e 2024 yılından sonra UUİ ortaklığını terk etme yönünde bir bildiri vermişti. Ancak, bu açıklama çok net değildi. Roscosmos’un 2024’ten sonra ne zaman ortaklıktan ayrılmayı planladığını belirtmiyordu ve sadece Rusya’nın yeni geliştirilen Rusya Yörünge Hizmet İstasyonu’na (ROSS) odaklanmak için geçiş yapmayı umduğunu söylüyordu. Ayrıca bir NASA yetkilisi de Roscosmos’tan herhangi bir “resmi açıklama” duymadıklarını belirtmişti.

Roscosmos yetkilileri Salı günü NASA ile en azından bir miktar iletişim kurarak ROSS istasyonu 2028 yılında yerini alana UUİ ile ortaklıklarını devam ettirmeyi planladıklarını bildirdi. NASA uzay çalışmaları yardımcı yöneticisi Kathy Lueders, Çarşamba günü Reuters ile yaptığı görüşmede “Çalışma seviyesinde herhangi bir şeyin değiştiğine yönelik bir işaret almıyoruz” dedi.