Güncel

Kablosuz kulaklıklar kansere yakalanma riski mi barındırıyor?

Kullanım pratikliği nedeniyle tercih edilen Bluetooth kulaklıklar sandığınız kadar masum olmayabilir. Bluetooth kulaklıklar hakkında bilmeniz gerekenler…

Kablosuz kulaklıklar kansere yakalanma riski mi barındırıyor?

Bazı insanlar, kablosuz kulaklıkların ve radyasyonlu akıllı telefonların beyin tümörleri de dahil olmak üzere bazı hastalıklara yakalanma riskini artırdığını düşünüyor. Uzmanlar durumun böyle olup olmadığını açıkladı.

Uzmanlar, Bluetooth cihazlarının radyasyonu cep telefonlarından veya X-ray ekipmanlarından daha az yaydığını doğrulayan çalışmalardan bahsediyor. Ek olarak, bu radyasyon iyonlaştırıcı olmayan anlamına geliyor.

Bluetooth Kulaklıklar Sağlığa Zararlımıdır?

Konu üzerine araştırmalar yapan Amerikan Kanser Derneği yaptığı bir açıklamada, söz konusu cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların insan hücrelerine direkt müdahale edebilecek ve kansere neden olabilecek kadar güçlü olmadıklarını ve böyle bir enerjiye sahip olamayacaklarını, açıkladı.

Bluetooth kulaklıklar korkulacak şekilde sağlığınızı etkilemiyor. Kablosuz kulaklıklardan gelen radyasyonun izin verilen normdan 10-400 kat daha düşük olduğu belirtiliyor.

Bluetooth kulaklıklar kullanıldıklarında, radyo frekanslı ışınım adı verilen belirli bir tür iyonlaşmamış elektromanyetik alan yayarlar. Bluetooth cihazlarından gelen elektromanyetik radyasyon, bir kişiye yalnızca "yayıcı" ile uzun süre doğrudan temas ettiğinde zarar verebilir.

Uzmanlar, kablosuz kulaklıklarda işitme bozukluğu ve sık baş ağrısı gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu açıkladılar. Uzun süre kullanım yapılmaması konusunda uyarılarda bulundular.

Yorumlar
Fake haber
Üzdü, clickbait haber paylaşan siteler ile işim yok.
Cevapla
öyle biri
fenomen kızın fotosunu koymak nereden aklınıza geldi şkdsfşdks
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.