Güncel

Kilogramın tanımı değişti

Bilim insanları, kilogramın tanımını değiştirecek sembolik oylamayı gerçekleştirdiler. Kilogram artık farklı bir şekilde tanımlanıyor.

Kilogramın tanımı değişti

Belli bir büyüklüğün tanımlanması dünya çapında kullanıldığında çok daha önemli hale geliyor. Metre, santimetre, gram ve kilogram gibi ölçüm birimlerinin dünya çapında aynı değere sahip olması gerekiyor. Bu ölçüm birimlerinin her yende aynı şekilde kullanılması için sabit bir tanımlarının olması gerekiyor.

Son aylarda bilim dünyasının üzerinde konuştuğu konulardan biri olan kilogramın değişmesi oylaması yapıldı. Bugüne kadar platinyum-iridyum alaşımlı bir prototip ile tanımlanan kilogramın tanımı değişmiş oldu.

Kilogramın tanımı değişti

Sabit bir değer olan ve bugüne kadar 1000 gram olarak tanımlanan kilogram Fransa'da saklanan ve 129 yıl önce yapılan tanıma göre hazırlanan platinyum-iridyum bir alaşımın ağırlığı ile tanımlanıyor. Ancak iridyumun yarı ömrü üç aydan kısa olduğu için aradan geçen 129 yılda bu ağırlık 50 mikrogram azaldı. Yani hazırlanan örnek kilogram prototipi artık 999.99995 gram geliyor.

Yapılan yeni tanımlanan ile artık kilogramın ağırlığı Planck sabitine bağlandı. Fotonun enerjisi ile elektromanyetik dalgasının frekansı arasındaki orantıya verilen isim olan Planck sabiti, kilogramın tanımlanması için kullanılacak. Yapılan yeni tanımla beraber bir kilogram, 6,626 0693×10-34 joule.saniye olan Planck sabiti ile tanımlandı. Artık çok daha kesin olarak tanımlanan bir kilogram değerimiz var.

Yorumlar
Misafir
Kızlar her kilonuza 50 mikrogram daha almış oldunuz. Galiba rejime girmenin vakti geldi.
Cevapla
ni
kg nin ismide değişti mi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.