Güncel

Kipa'dan enerji tasarrufu için tüyolar

Enerjiden tasarruf etmek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız haberimize bir göz atın.


Bildiğiniz üzere 1 Nisan'dan itibaren elektriklere zam geldi. Durum böyle olunca özellikle dar gelirli vatandaşların yüksek faturalar ödemememk için tasarruf yapması gerekiyor. Kipa web sitesinde enerji tasarrufuna yönelik önemli bilgiler verdi.  Bu yöntemle belki de önceki faturalarınızdan bile daha az fatura ödeyeceksiniz.

1333361277_enerjikipa.jpg

Kipa'nın web sayfasında yayınladığı enerji tasarrufuna yönelik bilgiler şöyle:

- Evinizde enerji tasarruflu ampuller kullanın.

- Kış aylarında kombinizin sıcaklığını yükseltmek yerine, üzerinize biraz daha kalın kıyafetler giyin. Oda sıcaklığını 2 derece düşürmek, yakıt masrafınızı %12 oranında azaltır!

- Kalorifer peteklerini daima temiz tutun, tozların ısıyı emmesini önlemiş olursunuz.

- Klimalar çalışırken mekan kapılarını kapalı tutun verimliliği arttırırsınız.

- Klimalarınızın hava filtresini belirli aralıklarla değiştirin. Tıkalı filtreler klimanın hava akışını, soğutma ve nem giderme özelliklerini engellediğinden, daha fazla enerjinin kullanılmasına sebep olur.

- Elektrikli cihazlar, düğmesinden kapatmadığınız sürece enerji harcamaya devam ederler. Harcanan bu enerji, yaklaşık olarak bir cihazın kullandığı toplam enerjinin %5'i kadardır. Elektrikli cihazlarınızı kumandadan değil, doğrudan güç düğmelerini kullanarak kapatmaya özen gösterin.

1333361064_54175138429709825865824079274594242812540721413524956n.jpg

- Buzdolabı, fırın, ocak, çamaşır makinesi gibi elektronik cihazları satın alırken, enerji sınıfı "A" ve üstü olanları tercih edin.

- Ütü satın alırken kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları tercih edin.

- Çamaşırlarınızı nemli olarak ütülemek de enerji tasarrufu açısından önemli bir fark yaratır.

- Az kirli bulaşıklar için makinenizin kısa veya ekonomik devirli, düşük sıcaklığa ayarlanmış programlarını kullanın. Bulaşıklarınızı 60 yerine 50 derecede yıkarsanız, %10 daha az enerji tüketmiş olursunuz.

- Enerji kaybını önlemek için buzdolabınızı, fırın, radyatör gibi ısı kaynaklarından en az 30 cm uzağa yerleştirin ve doğrudan güneş ışığı almasını engelleyin.

- Yiyecekleri sıcakken buzdolabına koymak yerine, oda sıcaklığına gelinceye kadar dışarıda soğutmaya bırakıp, daha sonra buzdolabına koyun.

- Buzdolabına koymadan önce, gıdaları saran fazla paketleri mümkün olduğunca azaltın. Fazla ambalaj, soğutma için daha çok enerji kullanılması anlamına gelir.

- Bulaşık makinesi kullanmak, elde yıkamaya göre çok daha ekonomiktir. Bulaşıklarınızı makinede yıkayarak, hem yarı yarıya daha az enerji harcar hem de sudan tasarruf edersiniz.

1333361194_cevredostuyasam.png

- Bulaşıkları makineye koymadan önce durulamak yerine yemek artıklarını sıyırmakla, daha az elektrik, su ve deterjan tüketileceğini unutmayın.

- Çamaşır makinenizi tam doldurmadan çalıştırmamaya özen gösterin.

- Çamaşırlarınızı tercihen kurutma makinesinde değil, açık havada asarak kurutun.

- Yemek pişirirken fırının kapağını gereğinden fazla açmayın. Kapağı her açışınızda, fırın ısısının 25-30 derece düştüğünü unutmayın.

- Mikrodalga fırınlarda ısıtma süresi 2-3 dakika, pişirme süresi ise 10-15 dakikadır. Bu kadar kısa sürede yiyecekleri pişiren mikrodalga fırınlar, klasik fırınlara göre önemli bir enerji tasarrufu sağlamaktadır.

- Ocakta yemek pişirirken tencerenin kapağını mutlaka kapatın. Kapağı açık pişen yemekler için 3 kat daha fazla enerji tüketilmektedir.

- Yemek pişirirken basınçlı tencereler kullanmak hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlar.

- İhtiyacınızdan fazla su ısıtmamaya özen gösterin. Su ısıtmak için gazlı ocağı kullandığınızda, %50 daha az enerji harcarsınız.

- Isıtıcılarınızda oluşabilecek kireç tabakası, ısıtma elemanlarının su ile doğrudan temasını engeller ve daha çok enerji tüketimine yol açar. Kireç tabakasını düzenli olarak temizleyin.

- Banyo yapmak yerine duş almak %30'a yakın enerji tasarrufu demektir.

- Saç kurutma makinelerinin 15 dakika çalışması 75 watt'lık bir ampulün 3 saat boyunca yanmasına eş değerdir. Saçlarınızı havluyla kurutarak makinenin çalışma süresini en aza indirebilirsiniz.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.