Güncel

Koronavirüs Çin aşısı için Bakan Koca açıklama yaptı

Koronavirüs Çin aşısı için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. Çin aşısının analiz çalışmalarına başlanmış. Çok yakında aşı vurulabileceğiz gibi görünüyor.

Koronavirüs Çin aşısı için Bakan Koca açıklama yaptı

2019'un sonlarında Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs salgını tabiri caizse koca 2020 yılını felç etmişti. Salgının ortaya çıkması ile başlayan aşı çalışmaları da geçen yılın sonlarında doğru tamamlandı. Koronavirüs aşısı için testlerini tamamlayan ülkelerin başında ise Çin geldi. Koronavirüs Çin aşısı için bugün ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada; "Analizler ile aşının raf ömrü boyunca, firma tarafından tanımlanan koşullarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü yapılıyor. Analiz sürecinde, aşının formülasyon yapısının değişip değişmediği kontrol ediliyor. Aşının, üretimden gelen özelliklerinin korunduğu, beklenilen etkiye sahip olacağı ve güvenli olduğu bu süreç sonunda tespit ediliyor. En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde, aşıya TİTCK tarafından 'Acil Kullanım Onayı' verilerek kullanıma sunulacak." ifadelerine yer verildi.

Koronavirüs Çin aşısı

Koronavirüs aşısı için analizlere başladığımızın altını çizen Bakan Koca, aşı bekleyenlere büyük umut olacak gibi görünüyor. Eğer analizler yolunda gider ve uygunluğu onaylanırsa muhtemelen Mart veya Nisan gibi aşı vurulabileceğiniz.

Şu sıralar İngiltere'nin mutasyona uğramış COVID-19 virüsü üzerinde çalışmalar sürüyor. Mevcuttaki aşının mutasyona uğramış olan virüs ile mücadele edebileceği söyleniyor. Ancak bu net bir şekilde kanıtlanmış değil. Umarız mevcuttaki aşı bu belayı başımızdan defeder.

Yorumlar
💎G@kko💎
Çin aşısındansa nisanda çıkacak yerli aşıyı tavsiye edim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.