Güncel

Koronavirüs Çin'den gelen kargoları vurdu

Çin'de yaşanan koronavirüs salgını yüzünden bu ülkeden gelen kargo sayısında yüzde 90'a varan azalma oldu.

Koronavirüs Çin'den gelen kargoları vurdu

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs elektronik ticareti de vurdu. Türk Hava Yolları'nın Çin'e düzenlediği seferleri durdurmasının ardından bu ülkeden gelen günlük kargo sayısı da yüzde 90 oranında azaldı.

Koronavirüs Çin'den gelen kargoları vurdu

THY aldığı bir kararla ilk olarak Çin'in Pekin, Guangzou, Şangay ve Şian kentlerine yönelik uçuşlarını 9 Şubat'a kadar durdurduğunu açıklamıştı. Daha sonra bu süre ay sonuna kadar uzatıldı. Alınan bu tedbirler Çin merkezli AliExpress, Banggood ve benzeri alışveriş sitelerini etkiledi. Özellikle tekstil, elektronik alet, kıyafet ve benzeri ürünlerin sipariş edildiği bu sitelerden satın alınanların büyük bir çoğunluğu yolcu uçaklarıyla Türkiye'ye geliyor.

Yeni tip koronavirüs yüzünden Çin uçuşlarının askıya alınması bu kargoların Türkiye'ye gelişini de etkiledi. Türkiye'ye Çin'den gelen kargo sayısı yüzde 90 oranında azaldı ve günlük 300 torbadan 30 torbaya düştü. Şimdilik bu durum sadece Çin'den gelen kargoları etkiliyor. Malezya ya da Singapur gibi ülkelerden gelen kargalarda bir sorun bulunmuyor.

Koronavirüs tüm dünyayı etkiledi

Çin'de başlayan ve tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını farklı ülkelerde de görüldü. Özellikle teknoloji firmalarının üretim yaptığı Çin'deki bu salgın birçok şirketin üretimlerini durdurmasına yol açtı. Uzun vadede bu durumun teknoloji sektörünü etkilemesi bekleniyor.  Sony, Apple, Samsung ve benzeri markalar ülkedeki fabrikalarında üretimi durdurdu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.