Güncel

Yapay zeka 124 yıllık videoyu 4K'ya dönüştürdü

Herkesin kullanabileceği bir yapay zeka teknolojisi 1896 yılında kayıt edilen bir videoyu 4K 60 fps çözünürlüğe çevirdi.

Yapay zeka 124 yıllık videoyu 4K'ya dönüştürdü

Yapay zeka ve benzeri teknolojiler insanlığa farklı alanlarda hizmet etmeye devam ediyor. Halka açık olarak kullanılabilen bir yapay zeka teknolojisi, 124 yıl önce kayıt edilen düşük çözünürlüklü bir videoyu 4K 60 fps çözünürlüğe yükseltti. Upscaling adı verilen bu yöntem videonun çözünürlüğünün yükseltilmesi anlamına geliyor. 

Yapay zeka 124 yıllık videoyu 4K'ya dönüştürdü

Söz konusu çalışma Denis Shiryaev isimli YouTuber tarafından hayata geçirildi. 50 saniyelik ve 1896 yılında kayıt edilen ünlü bir tren videosu L’Arrivée d’un train en gare de La Ciotat'ı bu teknoloji sayesinde yüksek çözünürlüklü hale getiren Shiryaev önemli bir çalışmaya imza atmış oldu. YouTuber bu düzenleme için Google'ın DAIN ve Topaz Labs'in Gigapixel AI isimli yapay zeka çözümlerini kullandığını açıkladı.

Elde edilen sonuç mükemmel değil. Ancak o dönemin teknolojileriyle kayıt edilen ve bir daha aynısını çekme imkanı bulunmayan bir görüntü için yeterli olduğunu belirtebiliriz. Bu teknolojide yapay zeka olmayan kareleri tahmin yöntemi ile çoğaltıyor. Aşağıdaki videolarda görebileceğiniz gibi sonuç mükemmel değil ama yine de izlenebilir bir sonuç ortaya çıkıyor. 

Bu teknoloji eskiden kayıt edilen birçok video için kullanılabilir. Bu da özellikle bir daha kayıt etme imkanı olmayan görüntüler için (mesela Atatürk videoları) yeni bir çözümün bulunduğu anlamına geliyor.

sizlerle ilk olarak orijinal videoyu ve hemen arkasından Denis Shiryaev'in çalışmasını paylaşıyoruz. Farkı siz de görebilirsiniz:

Orijinal video:

4K 60 fps 

Yorumlar
ernfdn
bilmeyen için söyliyim bu dünyada çekilen ilk filmdir
Cevapla
Faruk D
Bir de renklendirseydiniz bari.
Cevapla
selcuk
helal olsun,çok iyi
Cevapla
Sananae Lan
abi çok iyi olmuş
Cevapla
a.kacar
harika olmus. kadınların boyları ne kadar uzun ayrıca
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.