Koronavirüs sen nelere kadirsin! Temassız kartta yeni düzenleme

Koronavirüs nedeniyle popülerliği tavan yapan temassız ödeme altyapısında yeni bir düzenleme yapıldı.

Koronavirüs sen nelere kadirsin! Temassız kartta yeni düzenleme

Bir dönem 'temassız kredi kartlarıyla otobüste ya da metroda paranızı çalıyorlar' videolarıyla şehir efsanesi olarak anılan temassız kartlar koronavirüs sebebiyle kıymete bindi. Birçok işletmenin geçtiği ve kullanıcıların akın akın talep ettiği bu teknoloji ile ilgili Türkiye'de yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre temassız kredi kartları ile yapılan ödemelerde üst işlem limiti 250 TL'den 350 TL'ye yükseltiliyor.

Koronavirüs sen nelere kadirsin! Temassız kartta yeni düzenleme

Konuyla ilgili açıklama BKM yani Bankalararası Kart Merkezi tarafından yapıldı. Teknolojioku haber merkezine gönderilen açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi.

"Hızlı ve kolay olmasıyla hayatı kolaylaştıran temassız ödemelerde işlem limiti 7 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla 350 TL'ye çıkartılıyor.

Ödemelerin çok daha hızlı ve kolay yapılmasına olanak sağlayan temassız ödemelere gösterilen ilgi ve güven giderek artıyor. Güvenli olmasının yanı sıra kullanıcılara hijyenik bir ödeme deneyimi sunan temassız ödemeler, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkân sunan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 7 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 350 TL'ye çıkartılıyor. Temassız ödemeler 350 TL'ye kadar şifresiz, bu tutar üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılacak."

Öte yandan bu tarz temassız kredi kartları ile ilgili ödemelerde halen çekingen duran bazı işletmelerin olduğunu da belirtelim. Bunun temel sebebi ise çalıntı kartlarla yapılan alışverişlerde bankaların ödemeyi iptal ederek tüketiciyi korurken alışveriş yapılan yerden alınan ürünlerin bedelini ödememeleri gösteriliyor. Bu yüzden bazı işletmeler bu tarz ödeme teknolojilerini kullanmamak konusunda direniyor.