Koronavirüs yüzünden akıllı telefon vergileri artıyor

Dünya koronavirüs yüzünden teyakkuza geçerken bazı hükümetler çareyi vergileri arttırmakta buldu. Bunun için de ilk adım akıllı telefonlar üzerinden atıldı.

Koronavirüs yüzünden akıllı telefon vergileri artıyor

Şu aralar dünyanın bir numaralı gündemi koronavirüs diyebiliriz. Türkiye’de dahil pek çok ülke bu salgına karşı teyakkuz durumuna geçmiş durumda. Hali hazırda ülkemizdeki vaka sayısı 47’yi buldu. Dünyanın diğer ülkeleriyle kıyasladığımızda Türkiye’de henüz büyük bir tehlikenin olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Hemen hemen bütün ülkelerin koronavirüse karşı verdiği savaş ekonomik bunalımı da beraberinde getirdi. Şu aralar bazı hükümetler salgından ötürü doğan zararı vergileri arttırarak gidermeye çabalıyor. Nitekim bu ülkelerden birisi de Hindistan.

Koronavirüs yüzünden akıllı telefon vergileri artıyor

Kalabalık nüfusuna karşın koronavirüs salgınından pek fazla etkilenmeyen Hindistan’da hükümet ekonomi temelli tedbirler alıyor. Hali hazırda küresel ekonominin zor günler geçirdiği bir dönemde sıkıntıya düşmek istemeyen Hindistan hükümeti vergileri arttırma kararı aldı.

Bu karar kapsamında akıllı telefonlardan alınan vergi oranı yüzde 12’den yüzde 18’e çıkarıldı. Hindistan haricinde bazı Asya ülkelerinin de elektronik ürünlerden alınan vergilerin artacağına dair bazı dedikodular mevcut.

Öte yandan hali hazırda ülkemizde yeni bir vergi söz konusu değil. Zaten hali hazırda akıllı telefon alırken yüzde 25 ile yüzde 50 arasında ÖTV, yüzde 18 KDV, yüzde 10 TRT payı ve yüzde 1 de Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi ödüyoruz.

Görünen o ki bu koronavirüs salgını önümüzdeki dönemde tüm dünyayı daha büyük sıkıntılara mahkum bırakacak.