Güncel

Kötüyü atlattık, daha kötüsü yolda! Türkiye için enflasyon tahmini açıklandı

Dünyanın en büyük bankası JPMorgan, Türkiye için enflayon tahminleriyle herkesi korkuttu. Bankaya göre Türkiye enflasyon oranında yüzde 70'leri görecek. İşte detaylar.

Kötüyü atlattık, daha kötüsü yolda! Türkiye için enflasyon tahmini açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2022 enflasyon verilerini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Kurumun açıklamasına göre nisan ayı aylık tüketici enflasyonu %7,25 olarak karşımıza çıktı. Yıllık bazda enflasyon ise %69,97’ye ulaşmış durumda. Açıklanan bu verileri değerlendiren ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan da Türkiye hakkında enflasyon tahminini paylaştı.

Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminleri güncellendi. Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük bankası olan JPMorgan tarafından yapılan yeni tahminler, Türkiye'deki enflasyonun kısa vadede düşmeyeceğini gösteriyor.

Kötüyü atlattık, daha kötüsü yolda! Türkiye için enflasyon tahmini açıklandı

enflasyon artıyor

JPMorgan analistlerine göre enflasyon verileri, Mayıs 2022'de %72 seviyelerini görecek. Bankanın öngörüsüne göre Aralık 2022'ye kadar %65-75 aralığında değişen enflasyon oranları göreceğiz. Aralık 2022'de güçlü baz etkisinin enflasyona olumlu yansıyacağı öngörülüyor. Analistler, Türkiye ile ilgili açıklamalarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizi tutumunu da değerlendirdi.

JPMorgan'a göre enflasyonun yüzde 70'lere yükseldiği bir ortamda yüzde 14'lük politika faizi de mantıklı bir hamle değil. TCMB'nin ise politikasını değiştirmek gibi bir hamle yapmadığı ortada. JPMorgan, Türk lirasının sabit tutulmaya devam edilerek enflasyon baskılarının azaltılmaya çalışılacağını düşünüyor. Geçtiğimiz dönemde çok yükselen kur ile zor zamanlar yaşanmıştı. Bu kapsamda TCMM'nin yeni hamlelerini bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
mim cim
İyi güzel de bu öngördüğü yapan Batı emperyalizminin finansal operasyonlarını yapan bankalardan biri. Türkiye'nin düşük faiz projesiyle ekonomik yol değişimi bu sömürü sarmalından kurtulmanın yolu...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.