Güncel

Kripto 'Korku ve Açgözlülük' Endeksi, en yüksek seviyesinde!

Kripto 'Korku ve Açgözlülük' Endeksi, BTC'nin 23 bin doları tutmasıyla 2021'den beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Kripto 'Korku ve Açgözlülük' Endeksi, en yüksek seviyesinde!

Bitcoin ( BTC ) gibi varlıkların son kazanımlarını sürdürmesiyle, bir yükseliş hissi kripto para piyasasını süpürmeye devam ediyor. Yükseliş görünümü, yeni zirveler kaydeden kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi gibi araçlarla vurgulanıyor. 

Kripto 'Korku ve Açgözlülük' Endeksi, en yüksek seviyesinde! 

Özellikle 30 Ocak itibarıyla endeks, Coinglass'ın verilerine göre kripto piyasasının boğa koşusunda olduğu Kasım 2021'den bu yana en yüksek seviye olan açgözlülüğü temsil eden 61'lik bir okuma kaydetti.

Duyarlılık okuma seviyesi, kripto piyasasının düşüş eğilimiyle boğuştuğu Aralık 2022'de kaydedilen 25'ten önemli bir artışı temsil ediyor.

Kripto 'Korku ve Açgözlülük' Endeksi, en yüksek seviyesinde! - Resim : 1

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: Madeni para camı

Gerçekten de, yeni okuma, yatırımcılar kripto para birimlerinin gelecekteki performansına olan güvenlerini ifade ederken, kripto piyasasında önemli bir açgözlülük durumuna doğru kaymayı yansıtıyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksinin Etkisi

Özellikle Korku ve Açgözlülük Endeksi, oynaklık, piyasa ivmesi, sosyal medya etkinliği ve ticaret hacmi dahil olmak üzere çeşitli göstergelerin bileşik bir ölçüsüdür. Artan okumalar, endeksin muhtemelen birçok alıcıyla ilişkilendirilen bir durum olan açgözlülüğe doğru ilerlediğini gösterirken, daha düşük okumalar piyasayı saran korkuya işaret ediyor.

İyimserlik, büyük bir direnç bariyeri olarak hareket ettikten sonra 23.000 dolarlık pozisyonu geri kazanmayı başaran Bitcoin gibi varlıkların performansına da yansıdı.

Ancak, mevcut açgözlülük düzeyine rağmen, piyasanın hala belirsizlikle karşı karşıya olduğu düşünüldüğünde ihtiyatla yaklaşılmalıdır. Örneğin, teknik göstergeler, Bitcoin'in muhtemelen ilk kez korkunç bir haftalık ölüm haçından geçeceğini gösteriyor. Aynı zamanda, varlık muhtemelen Şubat ayı başlarında  olası bir yükseliş golden cross oluşumu yaşayacaktır.

Bu arada, bir makine öğrenimi algoritması, önümüzdeki haftalarda olası bir Bitcoin sürekli rallisini resmediyor. Finbold tarafından bildirildiği üzere, PricePredictions'daki makine öğrenimi algoritmaları, Bitcoin'in 28 Şubat 2023'te muhtemelen 24.342 dolara yükseleceğini tahmin ediyor.

Ayrıca, Bitcoin 2023'te neredeyse %40 oranında toparlanırken, kripto hala makroekonomik faktörlerin hakim olduğu bir ortamda çalışıyor ve konuyla ilgili herhangi bir gelişme ilgi çekici olacak. Bu doğrultuda, bu hafta sonunda yapılacak Federal Rezerv toplantısı, faiz artırım kararının bir göstergesi olacaktır. 

Enflasyonun soğuduğu göz önüne alındığında Fed, faiz oranı kararında yavaşlayabilir.

Bitcoin fiyat analizi

İlk kripto para birimi, geçen hafta neredeyse %2 artışla 23.262'de işlem görüyor.

Kripto 'Korku ve Açgözlülük' Endeksi, en yüksek seviyesinde! - Resim : 2

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Son olarak, ayıların boğaları alt etme çabalarına rağmen, Bitcoin direncini dile getirdi. Şu anda analistler, BTC'nin potansiyel olarak 28.000 doları yeniden test edebileceğini tahmin ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.