Güncel

Kripto para kullanımına yasak geliyor!

Rusya Başbakanı, kriptonun bir yerleşim aracı olarak kullanılmasının yasak olmaya devam edeceğini söyledi!

Kripto para kullanımına yasak geliyor!

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, hükümetin Merkez Bankası'nın kripto para birimlerinin ülkede yasal ödeme olarak kullanılamayacağı görüşünü tamamen desteklediğini, ancak kripto para madenciliğinin araştırılabileceğini açıkladı.

Rusya kripto para kullanımını yasaklıyor mu?

Kripto para birimi mevzuatı, Rusya'da yıllardır sıcak bir konu olmuştur ve dijital para birimleri, yasanın karanlık bir alanı olmaya devam etmektedir. Merkez Bankası'nın kripto para birimine genel bir yasak getirilmesini savunan pozisyonu, meseleleri daha da karmaşık hale getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Devlet Duması'nda konuşan Mishutin şunları söyledi:

“Kripto para biriminin bir ödeme veya para aracı olarak tanınmasına karşıyız. Ayrıca, başta sabit sermaye olmak üzere yatırımı teşvik etmek için veri merkezlerinin ve ilgili altyapının oluşturulmasını içeren madencilik konularını tartışabileceğimizi düşünüyoruz.”

Geçen ay, Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, kripto para madenciliğini yasallaştırmanın ve ülkede yasal bir kurumsal faaliyet haline getirmek için yasaları uygulamanın daha faydalı olacağını söylemişti.

Kripto bu yıl mülk olarak kabul edilebilir

Diğer yandan ise, Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, kripto para birimlerinin bu yıl mülk olarak kabul edilebileceğini açıkladı.

Aksakov'a göre vergi kanununda değişikliklerin bahar döneminin bitiminden önce yapılması bekleniyor. Daha önce Merkez Bankası, yaptırımları atlatmak için kripto para kullanmanın imkansız olduğunu belirtmişti.

Kripto para birimlerinin yasallaştırılmasıyla birlikte, kayıt dışı ekonominin büyümesi bekleniyor ve vergi gelirlerinin kaybı, potansiyel olarak madencilik vergilerinden ve dijital varlıkları içeren işletmelerden elde edilen kazançlardan daha ağır basıyor.

Düzenleyiciler, kripto para vergilerinin uygulanmasının Rusya Merkez Bankası planlarıyla çelişmediğinin altını şu sözlerle çiziyor; “Ancak kripto para birimlerinin, diğer şeylerin yanı sıra gelirleri küçümsemek ve vergilerden kaçınmak için aktif olarak kullanıldığını anlamak önemlidir”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.