Güncel

Nijerya'da 4 bankaya 1,9 milyon dolarlık kripto para cezası!

Nijerya merkez bankası, kripto işlemlerini kolaylaştırmak için borç veren 4 bankaya para cezası verdi!

Nijerya'da 4 bankaya 1,9 milyon dolarlık kripto para cezası!

Nijerya Merkez Bankası (CBN), 2021'de kripto para işlemlerini kolaylaştırdığı iddiasıyla dört bankaya 800 milyon ₦ (1,9 milyon dolar) para cezası verdi.

Nijerya'da 4 bankaya 1,9 milyon dolarlık kripto para cezası!

 Bir Bloomberg raporuna göre Access Bank Plc, Stanbic IBTC Bank, Fidelity Bank Plc ve United Bank for Africa Plc, tüketicilerin kripto para birimleriyle işlem yapmasını yasaklayan kısıtlamalara uymadıkları için CBN tarafından cezalandırıldı.

Para cezaları, Nijerya Merkez Bankası'nın ticari borç verenlerin, merkez bankasının Nijerya'nın finansal sistemine temsil ettiklerine inandığı zarar nedeniyle kripto para ticaretini yasaklayan Şubat 2021 yönergesine uymasını sağlamaya yönelik önlemlerinin bir parçası.

Merkez bankası "gelişmiş yetenek" kullanarak işlemleri tespit etti

Salı günü yatırımcılarla yaptığı konferans görüşmesinde Stanbic IBTC Bank CEO'su Wole Adeniyi, Nijerya Merkez Bankası'nın Standard Bank Group Ltd'nin yerel yan kuruluşunu kripto işlemleri için kullanıldığına inanılan iki hesap için 200 milyon ₦ (478.595 $) cezalandırdığını belirtti.

Adeniyi, bankanın 2021'de kripto para birimi işlemlerini yasaklayan bir CBN düzenlemesine uymak için gerekli her şeyi yapmış olmasına rağmen, bankanın sistemlerinin kripto tüccarlarına bağlı iki banka hesabını bulamadığını paydaşlara bildirdi.

İlginç bir şekilde, Nijerya Merkez Bankası, Stanbic IBTC Bank'ın sahip olmadığı ileri teknolojiyi kullanarak iki hesabı tespit edebildi.

Müşteri işlemleri Nijerya bankalarına bir servete mal oldu

Nijerya Borsası Ltd.'ye yapılan bir dosyalama , ülkenin varlıklara göre en büyük borç vereni olan Access Bank Plc'nin müşterilerin kripto hesaplarını kapatmadığı için 500 milyon ₦ (1.196.487 $)para cezasına çarptırıldığını ortaya koyuyor.

Kredi verenlere göre, bir müşterinin kripto işlemleri United Bank for Africa Plc'ye 100 milyon ₦ (239.297 $)cezaya mal olurken, Fidelity Bank Plc 14,3 milyon ₦ (34.219 $) ceza aldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.