Kripto piyasası 1 trilyon doları hedefliyor!

Küresel kripto piyasası değeri, bir günde 20 milyar dolarlık girişin ardından 1 trilyon doları hedefliyor!

Kripto piyasası 1 trilyon doları hedefliyor!

Küresel kripto para piyasası, haftalarca süren sürekli satıştan sonra şu anda satın alma baskısı yaşıyor. Piyasanın ivmesi, günlerce süren tutarlı canlanmanın ardından yeni zirveleri hedefleyen Bitcoin ( BTC ) gibi varlıklardaki kazançlarla tetiklendi.

Kripto piyasası 1 trilyon doları hedefliyor!

12 Ocak'taki basın saatine göre, küresel kripto piyasası 910,56 milyar dolarlık bir kapitalizasyonu kontrol ediyordu. CoinGecko'nun verilerine göre değer, 24 saat içinde yaklaşık 22,27 milyar dolarlık bir girişi temsil ediyor.

Kripto piyasası 1 trilyon doları hedefliyor! - Resim : 1

Küresel kripto piyasası 24 saatlik grafik. Kaynak: CoinGecko

Mevcut durumda, kripto piyasası, en son Kasım 2022'nin başlarında kaydedilen 1 trilyon dolarlık değerlemeyi geri almaktan neredeyse 900 milyon dolar uzakta. 1 trilyon dolar seviyesi, genel piyasa için bir sonraki psikolojik eşik olarak kabul ediliyor.

Kripto piyasası 1 trilyon doları hedefliyor! - Resim : 2

Küresel kripto piyasası 90 günlük tablo. Kaynak CoinGecko

Piyasaya yön veren Bitcoin

Gerçekten de, ilk kripto para birimi Bitcoin, BTC'nin 20.000 $'ı hedeflemesi durumunda tutulması çok önemli olduğu düşünülen 18.000 $ destek seviyesini geri kazandıktan sonra başı çekiyor. Basın zamanında, Bitcoin günlük yaklaşık %5 artışla 18.082 $ değerindeydi.

Kripto piyasası 1 trilyon doları hedefliyor! - Resim : 3

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Ayrıca, Bitcoin'deki satın alma baskısı, varlığın varlık piyasası kapitalizasyonunun 349,50 milyar dolara ulaşmasına neden oldu.

Pozitif makroekonomik haberler piyasayı hareketlendiriyor

Mevcut fiyat seviyesi, Bitcoin'in küresel finans piyasalarının pandeminin etkileriyle vurduğu  2020'den bu yana ilk kez sekiz günlük galibiyet serisini uzattığı anlamına geliyor.

Bitcoin'in devam eden rallisi, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin yavaşlamasının da yardımıyla olumlu makroekonomik haberlerle desteklendikten sonra başladı. Bu durumda, Federal Rezerv muhtemelen faiz artırım rejimini gevşetecektir.

Bitcoin'in yanı sıra, kazançlarda piyasaya liderlik eden diğer varlıklar arasında geçen hafta %11'in üzerinde artış kaydeden Ethereum (ETH), haftalık % 8 kazanç sağlayan XRP ve yedi günlük kazançları 20'nin üzerinde olan Solana ( SOL ) yer alıyor.

Olumlu makroekonomik haberlerin yanı sıra, kripto piyasası da kısmen yenilenen kurumsal talepten faydalanıyor. Finbold tarafından bildirildiği üzere elektronik devi Samsung, Hong Kong'da bir Bitcoin borsa yatırım fonu ( ETF ) listelemeyi planladığını duyurdu.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.