Güncel

Kur Korumalı TL hesaplarında yeni gelişme!

20 Aralık 2021 günü açıklanan kur korumalı TL mevduat hesaplarına ilişkin yeni bir kural getirildi. Buna göre bu hesaplarda faiz oranı TCMB tarafından belirlenecek.

Kur Korumalı TL hesaplarında yeni gelişme!

Geçtiğimiz yıl dolar kuru kontrolden çıkmıştı. Dolar 18 civarını görmüş ve bu da ülkedeki fiyatlara kadar yansımıştı. 20 Aralık 2021 akşamı açıklanan Kur Korumalı TL mevduat sistemi sayesinde bu kaos bir nebze kontrol altına alındı.

Buna göre Merkez Bankası her gün kuru açıklıyor ve insanlar paralarını TL olarak bankaya koysalar dahi kur üzerinden işlem görebiliyorlar. 3 ay, 6 ay ve 9 ay olarak zamanlara bölünen bu sistemle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Kur Korumalı TL hesaplarında yeni gelişme!

kur

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısına göre kur korumalı TL hesapları tebliğine yeni bir fıkra eklendi. Bu fıkra "Merkez Bankası, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkilidir." ifadelerini içeriyor.

"TL'ye dönüşüm hesaplarında politika faizinin altında bir faiz oranı belirlenemez." hükmünün tam zıttı olan bu hüküm yürürlüğe girdi. Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ'e de bu ifade eklendi. Bu değişiklik ile artık Merkez Bankası'nın faiz belirleme yetkisi, altından dönüştürülen kur korumalı TL mevduat hesapları için de geçerli olmuş oldu. Dolarda dünüştürülmüş hesaplar için de Merkez Bankası'na bu yetki verildi.
 Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.