Güncel

Maske konusunda şok gelişme! Yasak kalkıyor mu?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında taktığımız maskeler artık tarih olabilir. Haziran ayında maske konusunda yeni bir adım atılacak gibi görünüyor.

Maske konusunda şok gelişme! Yasak kalkıyor mu?

2020 yılında patlak veren koronavirüs salgınından dolayı ülkemizde bir takım önlemler alınmıştı. Bu önlemler arasında yaklaşık 1.5 yıldır devam eden maskesiz sokağa çıkma yasağı yer alıyordu. Ancak bu yasak çok yakında sona erecek gibi görünüyor.

Haziran ayında maske takma zorunluluğu kalkabilir

Bugün ortaya çıkan iddialara göre; 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren maskesiz sokağa çıkılabilecek. Ancak maskesiz durabilmek için sosyal mesafe kurallarına uyulması ve yanınızdaki kişi ile en az 2 metre uzakta olmanız gerekecek. Ayrıca 1 Haziran'dan sonra restoranlar yüzde 50 kapasite ile hizmet vermeye başlayacak.

Ülkemizde 21.00 - 05.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ve açık alanlarda maske zorunluluğunun kaldırılması bekleniyor. Bunların şimdilik beklenti olduğunu Bilim Kurulu'ndan çıkacak olan nihai kararın beklendiğini belirtelim.

Koronavirüs aşısı konusunda da düğmeye basan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çok yakında ülkemizdeki neredeyse herkesin aşılanacağı müjdesini verdi. Koronavirüs salgınını sona erdirecek olan bu aşılama süreci sayesinde hızlı bir şekilde normalleşeceğiz gibi görünüyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce pandemi bitti demek için erken mi? Maskesiz dolaşmak olası bir 3. dalgayı tetikler mi? Gelin yorumlarda tartışalım.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Aşı sonrası ben maske kullanacağım. Maske ye çok alıştım. Kolonya da yanımda. Toplam da bir yıl üç aydır alışveriş hariç sürekli evdeyim ailece. Tatil e gitmedik misafir kabul etmedik bulunduğumuz şehir de gezmedik sürekli evdeyiz. TV ve İnternet teyiz. Kilo verdim on iki kilo zayıfladım. Annem ve babam yetmiş yaşından büyük oldukları için dışarıya çıkmıyoruz. Bu yıl sonuna kadar evdeyiz. Ev hapsi gibi.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Aşkınız : aşınız olacak. Her değişik aşı sonrası sinovac varyantı virüsünüz olabilir. Virüs vücudunuzda bağışıklık ediniyor olabilir. Virüs sizin bedenden çıkıp başka tür aşılı bedene veya aşısı bedene giriyor. O bireyde belli belirsiz görünebilir ama belirti göstermez olabilir. Sinovac varyantı sputnik varyantı biontech varyantı çıkabilir. Akvaryum içinde akvaryum gibi. Ben kısmet olursa sputnik V aşısını yaptırmak istiyorum. Ancak maske kullanacağım. Ellerimi sık sık yıkayacağım kolonya ile
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Diyelim ki sinovac aşısı yaptırdınız. Virüs e yakaladınız. Ancak taşıyıcı oldunuz. Yani aşkınız var ama sinovac varyantı virüsünüz var ve virüs de bağışıklık edinmiş vücudunuzda ve yayılıyor. Veya sputnik V varyantı oluştu yayılıyor. Ne olacak????
Cevapla
Eren Beyaz
Maskenin hiçbir bilimsel tarafı yok, uzun süreli maske takan kişilerin ciğeri hasta olur. Oksijen eksikliğinden sürekli baş ağrısı yaşarlar, sağlıklı düşünemezler. Hele açık havada maske takmak tam bir saçmalık…
Cevapla
Ss1
Bırakın ölen ölüyor kalan kalıyor nasıl olacaksa olsun artık zaten kimsein yasak masak tinladigi yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.