Güncel

Yeni USB-C bağlantısı şarjda devrimle geliyor!

USB bağlantı noktaları ve kablolar için standart geliştirmekten sorumlu USB-IF organizasyonu, USB-C standardının 240 W şarjı mümkün kılan yeni bir sürümünü tanıttı.

Yeni USB-C bağlantısı şarjda devrimle geliyor!

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan USB-IF, güncellenmiş USB Type-C 2.1 sürümünü tanıttı. Sürüm 2.1, bağlantı noktası üzerinden 240 W'a kadar güç aktarımını destekleyecek. Bu da 4K monitörlere, yazıcılara ve hatta güce aç oyun odaklı dizüstü bilgisayarlara güç sağlamak için kullanılmasına izin verecek. Şuanki sürümde ise sadece 100 Watt'a kadar güç aktarımı destekleniyor.

USB, ilk başlarda kullanışlı ancak sınırlı işlevlere sahip bir teknoloji olarak piyasaya çıktı. Klavyeleri, fareleri, yazıcıları ve başka benzer çevre birimlerini bilgisayarlara bağlamak için kullanıldı. Daha sonradan ise Firewire ve diğer yüksek hızlı bağlantı noktalarının yerini aldı. Buna ek olarak sadece veri aktarımı için değil, bunun yanında elektronik cihazlara güç sağlamak için de kullanılmaya başlandı.

Yeni USB Type-C sayesinde bir çok alete güç sağlanacak

Yeni sürüm USB-C sayesinde artık bir çok çevre birimine güç sağlamak için adaptörlere gerek kalmayacak ve tek bir kablo yeterli olacak. 240 Watt'ı destekleyen kabloların belirli teknik gereksinimleri karşılaması gerektiğini söylemekte fayda var.  USB-IF, kullanıcıların yanlışlıkla yanıltılmalarını önlemek için bu kabloların özel olarak etiketleneceklerini açıkladı. Yeni kablolar EPR (Genişletilmiş Güç Aralığı) olarak işaretlenecek, 5 ampere kadar akımları ve 50 volta kadar gerilimleri destekleyecek.

Uzmanlara göre, yeni çıkan sürüm, çoğu modern monitör, dizüstü oyun bilgisayarları ve daha bir çok diğer cihazın kullanıcılarına fayda sağlayacak. Ancak, çok daha fazla güç tüketen donanıma sahip olan cihazlar için uygun olmayabilir.

Yorumlar
Mehmet
Acaba tek bir typc ile monitörlere hem güç hem dahili ses+kamera usb coklayıcı gibi özellikleri çalışırmı ayrıca ana karta 250w güç bindirilmesi mantıklı olur mu..
Cevapla
Dohan
Kablosuz hızlı şarj lazım hâlâ kablomu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.