Güncel

Maske takmayanlara ceza! Uygulama başladı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Buna göre maske takmayanlara ceza uygulaması hayata geçirildi!


Koronavirüs hayatımızın her alanını etkilemeye devam ediyor. Uzun zamandır karantinada kalarak evlerimizden çıkamadık ve sokağa çıkma yasakları ile hafta sonlarımızı güzel değerlendiremedik. 1 Haziran itibari ile kontrollü sosyal yaşama geçilmesi, toplumda biraz rahatlamaya sebep olurken vaka sayılarını da bir miktar arttırdı. Vakaların istenilen düzeylere indirilmesini hedefleyen İçişleri Bakanlığı ise önemli bir karar aldı. Buna göre valiliklere alınan kararlar genelge gönderilerek tebliğ edildi.

Maske takmayanlara ceza! Uygulama yarından itibaren başlıyor!

Alınan karara göre maske takmayanlar için bundan sonraki süreçte idari para cezası uygulanacak. Bu idari para cezasının bedeli ise 900 TL olacak. Demin de ifade etmiş olduğumuz gibi bakanlık tarafından valiliklere genelge gönderildi ve söz konusu uygulama 22 Haziran Pazartesi yani 22 Haziran 2020 tarihinden itibaren hayatımıza dahil olacak. Maskenin takılma zorunluluğu 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi belirli alanlarda olacak.

18 Haziran'da gönderilen talimata göre 22 Haziran'a kadar maske takmayan vatandaşlar uyarılıp konu ile ilgili bilgilendirilecekti. Yetkililer de maske takmayı ihmal eden kişileri şu ana kadar uyardı ve bilgilendirmelerde bulundu. Artık uygulamanın hayata geçirilmesi için yalnızca bir gün kaldı.

Eğer siz de maske takmadan sokağa çıkarsanız, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi uyarınca 900 TL idari para cezasına çarptırılabilirsiniz. Zaten hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığı açısında maske takmak yazılı olmayan bir kural niteliğindeydi ancak bu alınan karar sayesinde artık devlet tarafından belirlenmiş zorunlu bir kural haline geldi.

Yorumlar
Ali Kemal
Bu 48 il vs hangileri
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.