Temmuz ayı Enflasyon Rakamı açıklandı!

Temmuz ayı enflasyon oranı da açıklandı. Merakla beklenen enflasyon oranında herhangi bir düzelme görülmedi. İşte detaylar.

Temmuz ayı Enflasyon Rakamı açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz ayı enflasyon rakamını açıkladı. Son dönemlerde fazlasıyla artan ve hayatı zora sokan enflasyon rakamlarında ne yazık ki bir iyileşme yok. Temmuz ayı enflasyonu aylık %2,37 olarak gerçekleşti.

Temmuz ayı Enflasyon Rakamı açıklandı!

Temmuz ayı Enflasyon Rakamı açıklandı! - Resim : 1

Türkiye İstatistik Kurumu, merakla beklenen temmuz ayı enflasyon oranlarını bugün açıkladı. Son aylarda fazlasıyla yükselen enflasyon hayatı oldukça zora sokuyor diyebiliriz. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda son 20 yılın rekorun kırılmıştı. Temmuz ayında da enflasyon rakamı artmış görünüyor.

TÜİK verilerine göre temmuz ayı aylık tüketici enflasyonu %2,37 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda enflasyon %79,60’a ulaştı. Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık bazda %5,17 oranında artarken, yıllık bazda %144,61 olarak artış gerçekleştirdi.

TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre sağlık sektörü fiyatların en çok arttığı sektör olarak karşımıza çıkıyor. Son aylarda listenin tepesinde yer alan ulaştırma grubundaysa -%0,85 ile ilk kez gerileme görüldü.

Yıllık bazda bakıldığındaysa en fazla artış yeniden ulaştırmada görüldü. Ulaştırma grubu, yıllık bazda %119,11'lik artış gördü. Ulaştırmayı takip eden grup ise %94,65 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve %88,35 ile ev eşyası oldu. Artan enflasyon gündelik hayatı da fazlasıyla zora sokuyor. Rakamların düşmemesi çoğu açıdan problem yaratıyor denebilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce kısa vadede bu durum düzelecek mi?