Güncel

Merkez Bankası 2022 yılının ilk faiz kararını açıkladı

Gözler bir süredir 2022 Merkez Bankası faiz kararına çevrilmişti. Yeni yılın ilk faiz kararına sonuç verecek olan toplantı bugün yapıldı. İşte detaylar.

Merkez Bankası 2022 yılının ilk faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2022 yılının ilk faiz kararı için gözler saat 14.00'e çevrilmişti. Piyasalar, Merkez Bankası'nın yeni yılın ilk gününde politika faizini herhangi bir değişiklik yapmayarak yüzde 14 seviyesinde tutmasını bekliyordu. Aralık ayında yıllık enflasyonun yüzde 36,08 ile 19 yılın zirvesine çıkmasının ardından piyasalardaki hareketliliğin belirleneceği faiz kararı dört gözle bekleniyordu. 

Merkez Bankası 2022 yılının ilk faiz kararını açıkladı

merkez bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kararı neticesinde 2022 yılının ilk faiz kararı belli oldu. Daha önce yapılan anketlerde bir kurum 50 baz puan indirim ile Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 13,50 seviyesine getireceğini düşünürken, faizlerin Ocak ayında artırılacağı yönünde tahmin veren hiç bir kurum olmadı. Diğer kurumlar ise faizlerin sabit kalacağını tahmin ediyordu.

Merkez Bankası bugün açıkladığı karar ile faizi sabit tutmaya karar verdi. Faiz yüzde 14 ile sabit bırakıldı.

Ankete katılan kurumların yıl sonu faiz beklentisi ise çok geniş bir aralıkta seyrediyor. Bank of America da TCMB’nin ilk çeyrek sonuna kadar politika faizini sabit tutmasını bekliyordu. Türkiye’de ortama enflasyon hakkında da tahminleri olan banka 2022’de enflasyonu yüzde 52,6 olarak öngördüğünü duyurdu. Türk lirasındaki değer kaybını sınırlamak için duyurulan kur korumalı mevduat uygulamasının negatif reel faizden kaynaklanan sorunlara çözüm üretemeyeceğini ve mali olarak sürdürülebilir olmadığını belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.