Güncel

Merkez Bankası'ndan tepki çeken döviz açıklaması

Geçtiğimiz günlerde dolar kurunda ciddi bir artış gözlemlendi. Bu artış hala sürdüğü için gözler Merkez Bankası'na çevrilmiş durumda. Şimdi tepki çeken bir açıklama geldi.

Merkez Bankası'ndan tepki çeken döviz açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası'nın faiz kararı dört gözle bekleniyordu. Gelen açıklamalara göre düşen faiz oranıyla dolar fiyatı artmaya devam etti. Dolar kurunda yaşanan bu gelişmeler vatandaşın da tepkisini çekti.,

Bugün ise Merkez Bankası döviz kurunda yaşanan artışla ilgili ilginç açıklama yaptı. Bankanın açıklamasında "Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası'ndan tepki çeken döviz açıklaması

merkez bankası

Dolar kurundaki artışlar dur durak bilmiyor. Dolar bugün 12.90 sınırlarında. Düşük faiz politikası ile daha kötüye giden dolar kuru vatandaşı endişelendiriyor. Bugün Merkez Bankası dolar ile ilgili bir açıklama yaptı. Gelen açıklamaya göre şirketler ve vatandaşlar 'aşırı oynak piyasa koşullarına' konusunda dikkatli olmalı. Açıklamada ''Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir'' ifadelerine yer verildi.

Dolar sert yükselişine devam ediyor. Faizin de düşürülmesiyle dolardaki artışın nereye varacağı belli değil. Euro da aynı şekilde eşiği aştı ve rekor kırdı. Euro şu anda 15-16 seviyelerinde işlem görüyor. Merkez Bankası "Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur." ifadelerine yer verdi. 

Ancak bu açıklamalar vatandaşın tepkisini çekti. Açıklamaya tepkiler sosyal medyada paylaşıldı. Siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.

Yorumlar
Ali Kemal
🤬🤬🤬🤬🤬
Cevapla
Hülagü
Faiz arttırılsa bu yükselme olmaz.Bunu onlar da biliyor.Lakin iş cari açığı kapatıp,uzun süre bu şekilde devam etmek.Şu an cari açıkda bir sorun yok.Elde döviz tutulmuş oluyor.İhracat yapmak kolay.Ne satsak ucuz.Turizm keza öyle.Bizden iyi fiyat veren yok.Sıcak para girişi yok ülkeye.Bilinçli olarak yapılmakda o da.Sıcak para girişi olsa hiç sıkıntı yok.Bilinçli yapılan hamleler.Özetle kemer sıkma uygulanıyor.
Cevapla
Murat Arslan
İşin ehli olan insanlar geçsin o yerlere her sıkıştığında serbest piyasa demek nedir
Cevapla
İlhan
Elimizde müdahale edecek para yok demiyorlarda vatandaşı uyarıyor akıllılar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.