Metaverse insanlığın sonu olabilir!

Oculus'un CTO'su John Carmack metaverse hakkında bazı yorumlarda bulundu. İşte detaylar.

Metaverse insanlığın sonu olabilir!

Oculus'un CTO'su John Carmack, uzun süredir "metaverse" fikrine sıcak bakıyor. Ancak id Software'in kurucu ortağı, Facebook'un metaverse'i inşa etme planlarına şüpheli yaklaşıyor. Perşembe günü yaptığı geniş kapsamlı Connect açılış konuşmasında Facebook, çatı şirketin adını Metaverse olarak değiştirdiğini ve yeni vizyonlarını duyurmuştu.

Oculus'un CTO'su John Carmack ise metaverse ile ilgili ilginç yorumlarda bulundu: "Metaverse'i elde etmenin en iyi yolu olmadığına inanmak için oldukça iyi nedenlerim var. "

Metaverse insanlığın sonu olabilir!

Metaverse insanlığın sonu olabilir! - Resim : 1

Bugün Carmack, "Meta veriye giden en belirgin yol, Roblox gibi tek bir evrensel uygulamanın olması" dedi. Bununla birlikte Carmack, "Tek bir uygulamanın her şeyi devralma düzeyine ulaşacağından şüpheliyim" diye ekledi. "Bunun nedeni, bu metaverse yaratıcılarının tek bir kötü kararının, kullanıcılar ve yapımcılar için çok fazla olasılığı ortadan kaldırabilmesi. "Sadece bir şirketin tüm doğru kararları verebileceğine inanmıyorum".

Carmack sözlerine "Ancak yine de Mark Zuckerberg, artık metaverse inşa etme zamanının geldiğine karar verdi, bu yüzden muazzam çarklar dönüyor ve kaynaklar akıyor" "Çok fazla emek harcanacak" ifadelerini ekledi.

Görünüşe göre Elon Musk da metaverse hakkında benzer şüpheci yaklaşımlara sahip. Musk, bir tweeti ile Carmack'ın yorumlarına katıldığını belli etti.

Görünüşe göre Elon Musk da metaverse hakkında benzer şüpheci yaklaşımlara sahip. Musk, bir tweeti ile Carmack'ın yorumlarına katıldığını belli etti.

Carmack, ufuk açıcı Doom oyununu yayınlayan firma olan id Software'in kurucu ortağı olarak oyun ve sanal gerçeklik (VR) dünyalarında efsane bir isimdir. Sekiz yıl önce ise Oculus VR'de teknolojiden sorumlu (CTO) oldu. Birkaç yıl önce danışmanlık-CTO rolüne geri adım attı. En hafif tabirle sektörde çok saygı görüyor diyebiliriz. 1990'lardan beri meta veri deposu kavramından bahseden Carmack, "Onun var olmasını istiyorum, ancak meta veri deposunu oluşturmaya başlamanın aslında meta veri deposunu elde etmenin en iyi yolu olmadığına inanmak için oldukça iyi nedenlerim var," dedi. 

Carmack, gelecek yılki Connect konferansının gerçekten metaverse'de gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. "Bununla baş edemezsek, vizyonun üstesinden gelemeyiz" dedi. "Gelecek yıl burada bu konuşmayı yaparken bir video ekibinin ve fiziksel gerçeklikte bir kameranın önünde oturursam gerçekten hayal kırıklığına uğrayacağım" ifadelerini ekledi.