Güncel

Microsoft, bir iPhone kârı kadar kâr etmiyor!

Bir iPhone'dan elde edilen kâr Microsoft'un bütün ürünlerinden fazla.


Microsoft, milyonların çalışma hayali kurduğu bir firma konumunda. Ancak firma eski günlerini mumla arıyor. Verilere göre tek bir iPhone'un satışından elde edilen gelir Microsoft'un tüm ürün yelpazesinden elde ettiği gelirden daha fazla. Yani bir iPhone'un kazandığı kâr tüm Microsoft ürünlerinin karından daha fazla.

Özellikle Apple ve Google'ın son 10 yıldaki hızlı yükselişiyle birlikte yazılım devi Microsoft, eski günlerini arar hale geldi.

1341470734_microsoft.jpg

Vanity Fair dergisinin haberine göre Microsoft, son 10 yılı zararla kapadı. Firmanın bu kaybının nedeni sadece Apple ve Google mıydı peki? Tabi ki de değildi.  Microsoft yeni bir sistem ile içindeki çalışanları derecelendirmiş ve bu sistem şirkete büyük zararlar veriyor.

Kaynak olarak ismi açıklanmayan Microsoft çalışanı, Söz konusu sistemden şirketin zarar gördüğünü ifade etti. Bilgiyi veren kişi çalışanların "en iyi, iyi, orta derece, zayıf" şeklinde sınıflandırıldığını ve bunun da ekip içinde rekabete yol açtığını söyledi. Yani Microsoft, kendi iç savaşını yapmaktan rakipleriyle mücadele edemiyor. Bu sistem nedeniyle aynı ekipten olan çalışanlar daha iyi görünebilmek için birbirleriyle savaşa yapıyorlar. Çalışana göre bu doğrudan rekabette güçlü kalabilmesine engel oluyor.

Çalışan çarpıcı açıklamalarda da bulunmuş. Bunlardan birine örnek ise Microsoft'un 1998 yılında prototipini hazırladığı e-okuyucu tipi cihazın Bill Gates'ten geri döndüğü ve Gates'in Windows'a benzemeyen cihazın arabirimini beğenmediği oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.