Güncel

Microsoft Ignite 2021 etkinliğinde Metaverse'e dair ipuçları verdi

Microsoft'un yıllık olarak düzenlediği Ignite etkinliğinin bu yılki sürümünde Metaverse ile ilgili ipuçları anlatıldı.

Microsoft Ignite 2021 etkinliğinde Metaverse'e dair ipuçları verdi

Her yıl düzenlenen etkinliğin bu yıl ki Ignite 2021 sürümünün açılış konuşmasını şirketin CEO'su Satya Nadella gerçekleştirdi. Nadella yaptığı açıklama ve paylaşımlarda Metaverse'in gerçek dünyayı sanala, sanal dünyayı gerçeğe getirdiğinin altını çizdi.

Bu açıklamalar ışığında Microsoft Metaverse için bazı güncellemeleri de duyurdu. Buna göre 2022 yılında gelecek olan Mesh isimli Microsoft Teams güncellemesi dijital avatar ve sanal alanları 'özel bir ekipmana ihtiyaç duymadan' kullanma imkanı sunulacak. Bu sayede kullanıcılar Metaverse benzeri sanal bir evrende buluşabilecek.

Ek olarak önümüzdeki ay tanıtılacak olan Dynamics 365 Connected Spaces ürünü ise şirketlere Metaverse ile AI teknolojilerini birlikte kullanma imkanı sunacak.

Bu ve benzeri teknolojilerle Metaverse dünyasına girmeye hazırlanan Microsoft'un hali hazırda kurumsal olarak kullanılan Halo isimli artırılmış gerçeklik gözlüğü bulunuyor. Bu da markayı bu alanda yatırım yapmak için mantıklı bir noktaya getiriyor.

Metaverse'in aniden popüler olmasının altında Facebook'un da bu alanda yatırım yapacağını açıklaması yatıyor. Özellikle ABD merkezli şirketler bu alanda öneli yatırımlar yapıyor ve yapmaya devam edecekler. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.