Microsoft, Nokia çalışanlarına işten çıkma karşılığında telefon dağıtacak!

Microsoft, Nokia'nın Çin'deki 5 bin çalışanının 4 bin 700'ünü çıkarma kararı tepki alınca şirket, ilginç bir karar aldı.

Microsoft, Nokia çalışanlarına işten çıkma karşılığında telefon dağıtacak!

Microsoft, Nokia'nın Çin'deki 5 bin çalışanının 4 bin 700'ünü çıkarma kararı tepki almıştı.Bunun üzerine Microsoft ilginç bir çözüm buldu. Microsoft Pekin'deki Nokia telefon birimi fabrikasında çalışan 4 bin 700 kişiyi işten çıkaracak. Çalışan sayısı sadece 300 kişiye indirilecek. Ancak bu plan geçen hafta burada çalışan Nokia işçileri arasında protestolara neden olmuştu.

 Çin'in First Financial Daily gazetesi, çalışanların gönüllü olarak istifa paketine başvurması durumunda şirketin günde 300 işçiye Nokia telefon vereceğini yazdı. Gazete kaynak olarak şirket içi bir mail yazışmasını gösterdi. Habere göre, Microsoft telefonları verirken "ilk gelenlere öncelik" verecek.

1407695215_img20140810211459.jpg

Wall Street Journal'daki habere göre verilecek telefonların modeli ise Nokia Lumia 630. Bu telefonun Çin'deki satış fiyatı 280 TL'ye denk geliyor. Şirketin bu teklifini "yeni bir numara" şeklinde değerlendiren The First Financial Daily, Microsoft'un Çin'deki merkezinin konuyla ilgili açıklama yapmayı reddettiğini belirtti.

 Çin'deki işten çıkarımlar Microsoft'un dünya genelinde 18 bin işten çıkarımın bir parçası. Microsoft Nokia birimini Nisan ayında 7,2 milyar dolara satın almıştı.