Güncel

Microsoft ve Amazon veri merkezi inşasından vazgeçti

İrlanda’daki elektrik kesintileri ve elektrik kesintisi tehdidi, muhtemelen yeni Microsoft ve Amazon veri merkezlerinin burada olmayacağı anlamına geliyor.

Microsoft ve Amazon veri merkezi inşasından vazgeçti

Times, İrlanda'nın devlete ait elektrik kuruluşu EirGrid'in yeni bağlantılarına ilişkin bir moratoryumun, teknoloji devleri tarafından planlanan 2 milyar Euro'luk veri merkezi genişletmesinin askıya alınacağı anlamına geldiğini bildirdi.         

Ülkenin mevcut veri merkezleri zaten ülkenin güç kaynağını zorluyor, bu da İrlanda'nın kamu hizmetleri düzenleyicisinin geçen yıl sorun çözülmezse kesintilerin muhtemel olabileceğine dair bir uyarı yayınlamasına neden oldu. Planlanmış bir Amazon Web Hizmetleri sitesi ve planlanmış iki Microsoft sitesine (İrlanda rüzgar santrallerine yedek güç sağlaması beklenen bir site dahil), İrlanda şebekesine bağlanmak için EirGrid tarafından lisans verilmedi.

EirGrid'den bir sözcü Times'a, İrlanda'nın geçen Kasım ayında elektrik şebekesine yeni bağlantılar için moratoryum yayınlamasından bu yana, herhangi bir yeni veri merkezine yetki vermediğini söyledi. Bir sözcü, "EirGrid şimdi bu kriterleri, çoğu gelişmelerini ilerletmemeye karar vermiş olan tüm veri merkezi başvuru sahiplerine uyguluyor" dedi.

Microsoft ve Amazon veri merkezi inşasından vazgeçti

Bir kaynak ayrıca Times'a Amazon'un veri merkezini bunun yerine Londra'da inşa ettiğini söyledi. Bu arada Microsoft, Londra, Frankfurt ve Madrid'deki alternatif yerleri araştırıyor.

Times, Microsoft'un İrlanda'daki kamu politikası başkanı ile IDA Ireland (yabancı yatırımlardan sorumlu devlet kurumu) arasındaki, Microsoft'un moratoryumdan etkileneceğinin farkında olduğunu belirten kısa mesajları inceledi. Şirketin bir noktada politikanın planlanan sahalarını etkilemeyeceği konusunda güvence verildiği bildirildi. Microsoft'tan Ciaran Conlon, IDA yetkililerine, "Tüm güvencelere rağmen, GDA'daki [daha büyük Dublin bölgesi] DC'ler [veri merkezleri] üzerinde hala bir moratoryum gibi görünüyor" dedi.

Veri merkezleri, tüm dünyada elektrik şebekelerinde kısıtlamalara yol açan muazzam miktarda elektrik tüketiyor. Data Center Dynamics, yetkililerin Batı Londra'daki yeni evlerin yapımını 2035 yılına kadar duraklattığını, çünkü veri merkezlerinin zaten elektrik kapasitesini aldığını bildirdi. Dünyanın en büyük veri merkezi yoğunluğuna ev sahipliği yapan Virginia, Loudon County, güç kısıtlamaları nedeniyle yeni projeleri erteliyor.

Engadget, The Times'ın raporları hakkında yorum yapmak için hem Microsoft'a hem de Amazon'a ulaştı ve haber alırsak güncellenecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.