Güncel

Microsoft, Windows 11 hatalarından ne çektin öyle!

Teknoloji devi Microsoft, Windows 11'i büyük hedeflerle tanıtmış ve çok ciddi yenilikler sunmuştu. Windows 11 her ne kadar çok sevilsede tanıtıldıktan sonra birçok hata olduğu ortaya çıkmıştı. Firma bu hatalardan bazılarını hala çözmeye devam ediyor.

Microsoft, Windows 11 hatalarından ne çektin öyle!

Microsoft'a göre, Windows 11 ve Windows Server 2022'nin eski sürümlerindeki bir şifreleme hatası Intel'in, Ice Lake, Tiger Lake ve Rocket Lake CPU'larını çalıştıran sistemlerde bazı veri bozulmalarına neden oldu. Şirket, sorunu birkaç ay önce performans problemlerini çözen bir yama ile düzeltmişti.

Yazılım devi Microsoft, Windows 11 ve Windows Server 2022'de, Vektör Gelişmiş Şifreleme Standardı (VAES) komut setini destekleyen işlemcilere sahip cihazlarda veri hasarına neden olan ciddi bir sorun olduğunu kabul etti.

Microsoft, Windows 11 hatalarını kabul ediyor

Ice Lake, Tiger Lake, Rocket Lake ve AMD'nin yakında çıkacak olan Zen 4'ü de dahil olmak üzere yalnızca daha yeni CPU modelleri VAES komutlarını destekliyor. Microsoft, sorunun VAES yönergelerinden yararlanan SymCrypt'e (Windows'un temel şifreleme işlev kitaplığı) eklenen yeni kod yollarından kaynaklandığını iddia etti. Spesifik olarak, etkilenen cihazlar, şifreli metin çalma (AES-XTS) ile AES XEX tabanlı ince ayarlı kod kitabı modunu veya Galois/Sayaç Modu (GCM) (AES-GCM) gibi durumlarda AES'i kullanırlar.

Microsoft, Windows 11 hatalarından ne çektin öyle!

Şirket, ilk olarak 24 Mayıs ön izleme sürümünde ve 14 Haziran güvenlik güncellemelerinde veri bozulmalarını çözmeye çalışmıştı. Ancak bu yamalar, AES tabanlı işlemler için büyük bir performans sorunu getirdi ve bazı Windows işlevlerinin iki kat daha uzun sürdüğü bildirilmişti. Microsoft'un testlerinde, Bitlocker ve Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS) protokollerinde yavaşlamalar meydana geldi ve bu durum özellikle kurumsal müşteriler için disk verimini de oldukça etkiledi.

Neyse ki Microsoft, yeni yayınladığı güncellemelerle bu performans sıkıntılarını çözüyor. Kullanıcılar yeni yamaları (KB5015814) Windows Update aracılığıyla otomatik olarak alabilir veya bunları doğrudan Microsoft'un Güncelleme Kataloğu'ndan indirebilirler.

Windows 11, geçenlerde SSD performansının düşmesine neden olan başka bir soruna da sahipti. Microsoft'un ilk yamasıyla bu sorun bazı cihazlar için düzeltildi. Ancak şirketin disk performansını herkes için normal seviyelere geri getiren bu güncelleme yamasını yayınlaması birkaç ay sürmüştü.

Bazı Windows 11 PC'ler ayrıca varsayılan olarak etkinleştirilmiş Sanallaştırma Tabanlı Güvenlik (VBS) ile birlikte geliyor ve bu, en başta oyun olmak üzere bazı durumlarda önemli performans sorunlarına neden oluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.