Minecraft, oyun içi NFT'leri reddetti!

Minecraft, 'yaratıcı dahil etme değerleri' eksikliğinden dolayı oyun içi NFT'leri reddetti!

Minecraft, oyun içi NFT'leri reddetti!

Microsoft'un sahibi olduğu bir oyun şirketi olan Mojang Studios, son derece popüler ve uzun süredir devam eden oyunu 'Minecraft'ta değiştirilemez belirteçlerin ( NFT'ler ) ve diğer blok zinciri ile ilgili öğelerin kullanımını yasaklayacağını duyurdu.'

Minecraft, oyun içi NFT'leri reddetti!

Firma, 20 Temmuz'da yayınlanan bir bildiride, NFT fikrinin, toplulukları için belirledikleri kriterlere aykırı olan bir kıtlık ve materyal hariç tutma modelini temsil ettiğini belirtti.

Şirket, Minecraft'ın dünyalar, görünümler, kişisel öğeler veya diğer değişiklikler biçiminde blok zinciri tabanlı ürünlerle bütünleşmesini önleyerek, kullanıcılara güvenli ve hoş bir deneyim sunmayı umuyor. 

Mojang bir blog yazısında, oyuncuların kıtlık ve dışlamayla bağlantılı NFT'ler kazanmak için katıldıkları etkinlikleri kullanabilmeleri gerektiği fikrinin "Minecraft'ın yaratıcı dahil etme ve birlikte oynama değerleriyle uyuşmadığını" söyledi.

Minecraft NFT yasağı beklenmedik

Minecraft'ın bu yılın Şubat ayında “ NFT Worlds ” adlı bir Web3 metaverse yükseltmesi aldığını, ancak bunun ardından NFT'lere yönelik beklenmedik kısıtlamanın geldiğini belirtmek ilginçtir. Bu arada Nisan ayında Minecraft geliştiricileri, stüdyoların kripto ile sorumlu bir şekilde etkileşim kurması için bir taahhütte bulundu.

NFT'leri çevreleyen “fiyatlandırma ve yatırım zihniyeti” de eleştirildi, çünkü bu zihniyet oyuncuları oyundan zevk alma birincil hedeflerinden uzaklaştırıyor ve bunu yapma arzusunu azaltıyor.  

Son olarak işletme, Minecraft oyuncularını üçüncü şahıslar tarafından oluşturulan NFT'ler konusunda uyardı. Oyuncuların çok güvenilir olmadıkları için üçüncü taraf NFT'leri kullanmaları durumunda yatırımlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarından bahsedildi. Bu sorunun gerekçesi, üçüncü taraf NFT'lerin bildirimde bulunmaksızın ortadan kaybolabilecek bir varlık yöneticisine ihtiyaç duymasıdır.