Güncel

Mısır ABD'den firavun dönemine ait lahiti geri alacak!

ABD'de bir müzeye satılan firavun dönemine ait altın kaplama lahitin Mısır'a geri dönüyor!

Mısır ABD'den firavun dönemine ait lahiti geri alacak!

Mısır'dan yasa dışı yollarla çıkarılarak ABD'de bir müzeye satılan firavun dönemine ait altın kaplama lahitin ülkeye iade edileceği belirtildi.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 1971 yılında yasa dışı yollarla ülkeden çıkarılan ve ABD'nin New York kentindeki Metropolitan Sanat Müzesi'ne satılan firavun dönemine ait altın kaplama lahitin geri alınacağı ifade edildi.

Mısır ABD'den firavun dönemine ait lahiti geri alacak!

Lahitin milattan önce birinci yüzyılda tanınmış bir rahibe ait olduğu belirtilen açıklamada, Manhattan bölge savcısına, eserin yurt dışına sahte belgelerle çıkarıldığını ispatlayan deliller sunulduğu, bunun üzerine lahitin Mısır'a iade edilmesine karar verildiği bildirildi.

Metropolitan Sanat Müzesinin cuma günü olayla ilgili bir özür yazısı gönderdiği ve eserin iadesi için gerekli işlemlerin başlatıldığı kaydedildi. Mısır Tarihi Eserler Bakanlığından Ağustos 2017'de yapılan açıklamada, son 50 yılda yaklaşık 33 bin tarihi eserin kaybolduğu ifade edilmişti. 

Anlaşılan bu kaybolmaların sonucunda tarihi eserlerin nerede olduğu belli olmuş gibi duruyor. 

Yorumlar
Timothy
Neredeyse hepsi zaten yıllardır İngiltere’de, müzelerde çalıntı eser dolu. Utanmadan sergiliyorlar tabi diğer milletlerin paha biçilemez eserlerini.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.