MIT araştırma tekniği Avea ile ilk defa Türkiye'de!

Avea, MIT’nin eğitim programı MISTI’ye Türkiye’yi dahil ettirdi…

MIT araştırma tekniği Avea ile ilk defa Türkiye'de!

MIT’nin araştırma programı MISTI, Avea ile ilk defa Türkiye’de

Avea, MIT’nin bilgi birikimi ve iş modellerinin Türkiye'ye taşınması amacıyla geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği işbirliğinin kapsamını genişletmeye devam ediyor… İşbirliği kapsamında, Türkiye ilk defa Avea nezdinde MIT’in MISTI (MIT International Science and Technology Initiatives) programına dahil oldu. 3 MIT öğrencisi, MISTI  programı kapsamında Türkiye’ye gelerek 2.5 ay boyunca Avea ile birlikte inceleme ve araştırmalara katıldı

Türkiye’de bir ilke imza atan program kapsamında, MIT öğrencilerinin 2,5 ay boyunca AveaLabs’te gerçekleştirilen projelerde çalıştıklarını dile getirenAveaLabs Birim Müdürü Salih Ergüt: “Yapmış olduğumuz bu pilot program çalışmasının; MISTI’nin Türkiye’de ofis açma planını hızlandırıp destekleyecek nitelikte olmasını umuyoruz” dedi  

1377514123_2.jpg

Yenilikçi teknolojilerin lideri Avea, teknoloji ve mühendislik konularında dünyanın en iyi teknik üniversitesi Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile geçtiğimiz yıl kurduğu Ar-Ge işbirliği kapsamında yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi.  MISTI (MIT International Science and Technology Initiatives) programı kapsamında MIT öğrencilerini davet eden Avea, program kapsamında Türkiye’de öğrenci ağırlayan ilk şirket oldu.

MISTI programı kapsamında Avea’nın Türkiye’ye davet ettiği öğrenciler ve AveaLabs’de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren AveaLabs Birim Müdürü Salih Ergüt; MIT işbirliğiyle Boston-Ümraniye arasında kurulan teknoloji köprüsüyle gençlere de kariyerlerinde yükselebilmeleri için önemli fırsatlar yarattıklarını vurguladı. MISTI Programı kapsamında da  ilk defa Türkiye’den bir şirketin MIT öğrencilerini Türkiye’ye davet ederek ağırladığı noktasının altını çizen Ergüt sözlerine şöyle devam etti: ”Avea olarak gelecek nesillerin inovasyon ve girişimcilik ekosistemi ile tanışması ve yoğrulmasını kendimize misyon edindik. Türkiye’de GSM sektöründe Ar-Ge sertifikasına sahip ilk ve tek operatör olarak, Türkiye için 21. yüzyılın yenilikçi teknolojilerini Ar-Ge Merkezi’mizde geliştiriyoruz. MIT işbirliğimiz kapsamında da bu çalışmalarımızı uluslararası platformlara taşıyoruz. Bu işbirliğinin başka bir uzantısı olarak da bu yaz, MISTI Programı çerçevesinde 3 MIT öğrencisini İstanbul’da ağırladık. Öğrenciler yaklaşık 2,5 ay boyunca misafirimiz olarak AveaLabs bünyesinde gerçekleştirilen projelerde çalıştılar” dedi.

1377514063_1.jpg

Ergüt : “Avealabs’in güçlü teknolojik altyapısı MIT öğrencilerini etkiledi”

AveaLabs’de geliştirilmekte olan projelerde yer almaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını; burada yaptıkları çalışmaların kendilerine ciddi katma değer sağlayacak bir deneyim kazandırdığını ifade ettiklerini belirten Ergüt,  sözlerini şöyle tamamladı: “Yapmış olduğumuz bu pilot program çalışmasının; MISTI’nin Türkiye’de ofis açma planını hızlandırıp destekleyecek nitelikte olmasını umuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de Avealabs’i uluslararası bir laboratuvara dönüştürmek adına MIT ile olan işbirliğimiz kapsamında, bilgi transferini de sağlayan buna benzer birçok çalışmayı hayata geçireceğiz.”

MISTI Hakkında:

MISTI, MIT öğrencileri ve fakültelerini dünya çapında araştırma ve yeniliklerle buluşturmak amacıyla kurulan uluslar arası bir değişim programıdır. MIT’nin Mens and Manus geleneğinden esinlenerek oluşturulan bu çalışma, uygulamalı uluslararası çalışmalar arasında öncüdür. Dünyanın önde gelen şirketleri ile MIT öğrencileri ve araştırma enstitüleri arasında oluşan bir ağ ile yakın bir çalışma platformu yaratan bu program kapsamında, her yıl yüzlerce MIT lisans ve yüksek lisans öğrencisine ulaşılıyor. MISTI programı ile staj veya çalışmak isteyen öğrenciler, MISTI’nin ülkeler bazında oluşturulan programları kapsamında düzenleniyor. Öte yandan, bazı MISTI programları öğrencilere yurtdışında derslere girme, endüstri work-shoplarına katılma ve farklı ülkelerde kapsamlı araştırmalar veya staj yapma fırsatı da sunmaktadır.